Mac ve iPad ile Evrensel Denetim nasıl açılır ve kullanılır?

Mac ve iPad'i birlikte daha verimli biçimde kullanın

google news abone ol

Evrensel Denetim, Apple’ın Mac ve iPad arasındaki ortak çalışma imkanlarını zenginleştiren en son yeniliklerinden bir tanesi oldu. Şirketin heme yazılım hem de donanım üzerindeki sıkı kontrolü, bu tarz bir özelliğin doğrudan işletim sistemi seviyesinde kurulmasını mümkün oluyor. Aslında bu tarz ortak giriş donanımı kullanma imkanını daha önce de Logitech Flow gibi çeşitli aksesuarlar sunmaya çalışmıştı. Ancak söylediğimiz gibi, bunlar belirli ek donanımlara veya yazılımlara bağlı yöntemlerdi. Halbuki Evrensel Denetim, bu desteği doğrudan işletim sistemlerine entegr edilmiş biçimde sunuyor.

Evrensel Denetim sayesinde Mac bilgisayarınızın yanında duran iPad’i kontrol etmek için Mac’inizin klavyesini ve faresini kullanabilirsiniz. Veya bunun tam tersi senaryo da geçerlidir. iPad Pro veya Air’ınız için satın aldığımız Magic Keyboard varsa, Mac’i kontrol etmek için bu aksesuarın izleme dörtgenini veya klavyesini kullanabilirsiniz.

Bu yeni özelliği Mac’inizin macOS 12.3 veya üzeri, iPad’inizin ise iPadOS sürüm 15.4 veya üzeri olması gerekir. Bu makalenin en altında, Evrensel Denetim’den yararlanabileceğiniz cihazların tam listesini bulabilirsiniz.

Evrensel Denetim özelliğini kullanmadan önce, hem Mac’iniz hem de iPad’inizde aynı Apple Kimliği ile oturum açtığınızdan emin olmalısınız. Wi-Fi, Bluetooth ve Handoff açık ve cihazlar birbirinden en fazla 10 metre uzaklıkta olmalıdır. Handoff, hem macOS hem de iPadOS’ta Ayarlar’ın Genel bölümünden etkinleştirilebilir. Aynı anda en fazla üç cihaz birlikte kullanılabilir.

Mac üzerinde Evrensel Denetim nasıl açılır?

 1. Mac bilgisayarınızda Sistem Tercihleri‘ni açın.
 2. Ekranlar‘ı seçin.
 3. Ekranlar başlıklı pencerenin sağ alt köşesindeki Evrensel Denetim… düğmesine tıklayın.
 4. İmlecinizin ve klavyenizin yakındaki herhangi bir Mac veya iPad arasında geçiş yapmasına izin verin seçeneğine karşılık gelen kutucuğu işaretleyin.
 5. Yakındaki bir Mac’e veya iPad’e bağlanmak için ekranın kenarına doğru itin seçeneğine karşılık gelen kutucuğu işaretleyin.
evrensel denetim
Evrensel Denetim hem macOS hem de iPadOS’te hâlâ BETA aşamasında bir özellik olarak gösteriliyor.

iPad üzerinde Evrensel Denetim nasıl açılır?

 1. Ayarlar‘ı açın.
 2. Genel‘i seçin.
 3. AirPlay ve Handoff‘u seçin.
 4. İmleç ve Klavye seçeneğini açık duruma getirin.

ipad evrensel denetim

Evrensel Denetim nasıl kullanılır?

 1. Bu özelliği hem Mac’inizde hem de iPad’inizde etkinleştirdikten sonra, iki cihazı yan yana getirin.
 2. İmleci, bağlantı kurmak istediğiniz iPad veya Mac ile aynı yönde ekranınızın sol veya sağ kenarından geçirin.
 3. Diğer cihazda, Mac’inizin imlecini ekranına “iterek” gösteren bir animasyon göreceksiniz. İmlecinizi aynı yönde hareket ettirmeye devam edin, bu özellik etkinleştirilmiş olacaktır.

ipad mini evrensel denetim

Evrensel Denetim’i en iyi çalışacak duruma getirmek için ne yapmalı?

Mac ve iPad’iniz (veya başka bir Mac bilgsayarınız) arasında hareket ederken fareniz istediğiniz yerde hizalanmıyorsa, ikincil cihazın konumunu macOS Sistem Tercihleri’nden ayarlayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. Sistem Tercihleri‘ni açın ve Ekranlar‘a tıklayın.
 2. iPad veya ikincil Mac ekranını tam istediğiniz gibi konumlandırana kadar yukarı veya aşağı (veya sola ya da sağa) hareket ettirin.
mac ipad evrensel denetim
iPad veya ikinci Mac’inizin ekranını tıpkı bilgisayara bağlı monitörlerin konumunu ayarlar gibi ayarlayabilirsiniz.

Her şeyi ayarladıktan sonra artık Evrensel Denetim’i kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu yöntem ile birbirine bağlanan herhangi bir Mac veya iPad’i kontrol etmek için her bir aygıtın fiziksel klavyesini ve imlecini kullanabilirsiniz. Dosyaları macOS ve iPadOS arasında sorunsuz bir şekilde sürükleyip bırakmak da mümkündür.

Evrensel Denetim uyumlu Mac bilgisayarlar

 • 2016 veya sonrasında piyasaya sürülen MacBook
 • 2016 veya sonrasında piyasaya sürülen MacBook Pro
 • 2018 veya sonrasında piyasaya sürülen MacBook Air
 • 2018 veya sonrasında piyasaya sürülen Mac mini
 • 2017 veya sonrasında piyasaya sürülen iMac ve ayrıca iMac (Retina 5K, 27 inç, Late 2015)
 • iMac Pro
 • 2019 veya sonrasında piyasaya sürülen Mac Pro
 • Mac Studio

Evrensel Denetim uyumlu iPad tabletler

 • iPad Pro (tüm modeller)
 • iPad (6. nesil veya daha yeni)
 • iPad Air (3. nesil veya daha yeni)
 • iPad mini (5. nesil veya daha yeni)

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

ÖNE ÇIKANLAR