Teknoloji

M2 MacBook Pro’nun 256 GB modeliyle ilgili dikkat çekici hız detayı

13 inç MacBook Pro 2022

Apple’ın yeni 13 inç MacBook Pro M2 baz modeli, önceki M1 modeline göre daha yavaş SSD hızlarına sahip gibi görünüyor. MacRumors; Max Tech ve Created Tech adlı YouTube kanallarının 256 GB’lık baz M2 modelini test ettiklerini ve ikisinin de SSD’nin okuma hızlarının 256 GB depolama alanına sahip M1 MacBook Pro’dan yaklaşık yüzde 50 daha yavaş olduğunu keşfettiğini bildirdi. Yazma hızlarının da yaklaşık yüzde 30 oranında daha yavaş olduğu söyleniyor.

Test, Blackmagic’in Disk Speed Test uygulaması kullanılarak gerçekleştirildi. Max Tech, 13 inç M2 MacBook Pro’yu parçalarına da ayırdı ve Apple’ın yalnızca tek bir NAND flash depolama yongası kullandığını saptadı. M1 MacBook Pro, iki adet 128 GB NAND yongası kullanıyordu. Birden çok yonga, paralel olarak daha yüksek SSD hızları sağlayabilir.

Daha büyük SSD depolama alanı kapasitesine sahip diğer 13 inç M2 MacBook Pro modelleri, daha düşük SSD hızlarından muzdarip görünmüyor. Bir YouTube kanalı ise, 512 GB kapasiteli ve M2 işlemcili başka bir ürünle testler yaptı ve M1 sürümüne benzer hızlar buldu. Çoğu yayın ise daha hızlı ve yüksek kapasiteli 1 TB modellerle test yaptığı için herhangi bir olağanüstü durum saptamadı.

Baz seviyesindeki 13 inç MacBook Pro’da dile getirilen SSD hızları nedeniyle kafası karışanların, daha hızlı SSD hızlı 512 GB model için fazladan 4000 TL harcamaları gerekiyor. 256 GB kapasiteli modeli yeterli görenler için MacBook Air da bir alternatif olabilir. Ancak onun içindeki SSD’nin hünerlerini şu an için bilmiyoruz. Temmuz ayında Türkiye’ye gelecek M2 MacBook Air’ın 256 GB SSD’li versiyonu 25999 TL fiyat etiketine sahip olacak. 512 GB SSD’li model ise 32299 TL’lik fiyatla gelecek. M2 MacBook Air’ın 13 inç M2 MacBook Pro’dan farklı olarak yeni renk seçenekleri, daha büyük ekran, 1080p web kamerası, MagSafe şarj gibi artıları var.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER