M1 iPad Pro parçalarına ayrıldı, mini LED ekranın detayları görüldü

google news abone ol

Aylarca süren söylentiler ve spekülasyonlar sonunda Apple, geçtiğimiz nisan ayının sonlarına doğru oldukça önemli iki değişiklikle yeni bir iPad Pro modelini tanıtmıştı. Mayıs ayının sonlarına doğru da Türkiye’de piyasaya sürüldü. iFixit 12.9 inç M1 iPad Pro’un söküm işlemleriyle Apple’ın gelişmiş profesyonel tabletin detaylarını ortaya çıkardı.

Apple M1 çipine geçiş, iPad Pro ve MacBook’lar arasındaki sınırları daha da bulanıklaştırıyor. Aslında Mini LED ekrana geçiş bazıları için M1 işlemciye geçişten daha önemli bir olay olmuştu. iFixit’in 12.9 inç M1 iPad Pro için hazırladığı söküm incelemesi, yeni tablette teknolojik açıdan gerçekten ilginç noktaların bulunduğunu gösteriyor.

Söz konusu arka aydınlatma olduğunda, “XDR Display” adı altında gelen Mini LED ekran çok önemlidir. En üstte hâlâ LCD kullanıyor, bu nedenle OLED teknolojisine kıyasla avantajlar geride kalmaya devam ediyor. Bununla birlikte, Apple’ın daha önce iPad’lerde kullandığı arka aydınlatmaya kıyasla, Mini LED ekran çok büyük bir yükseltme niteliğini taşıyor.

iFixit, teknoloji hakkında bilgileri tazeleme veya ders alma imkanı veriyor. Özetleyecek olursak bu panel, aydınlatma sağlamak için ekranın arkasında bu türden yerleştirilmiş binlerce mini LED kullanıyor. Yoğun parlaklıktan öte, bu mini LED’lerin her biri, ekranın üstünde görüntülenenlerle senkronize edilmek üzere ayrı ayrı kontrol edilebiliyor.

Bu teknoloji etkileyici olsa da, sökme işleminde herhangi bir olumlu katkısı yok gibi görünüyor. Teknisyenlerin ve servis sağlayıcılarının ekranı çıkarmak için hâlâ sıcaklıktan yararlanmaları ve sabırlı olmaları gerekiyor. Yani yine riskli bir süreç var. Ne yazık ki bu süreç, içindeki herhangi bir şeyi onarmak veya değiştirmek için gerekli ilk adımdır.

Ayrıca iFixit, M1 iPad Pro içinde 5G anteni, M1 çipi ve yeni geniş açılı ön kamera dışında çok az bileşenin değiştiğini belirtiyor. Sitenin tam söküm kılavuzlarını ve incelemesini yayınlamasını bekleyeceğiz, ancak en azından, iPad Pro’nun da kullanıcıların tek başlarına kolaylıkla tamir edemeyecekleri, parçalarını değiştiremeyecekleri bir cihaz olduğu anlaşılıyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Chrome @ işaretiyle adres çubuğunda kapsamlı aramaya izin veriyor

Chrome bundan böyle adres çubuğuna eklenecek basit bir "@" işaretiyle tüm tarayıcı sekmesi karmaşasında hızlıca gezinmeye imkan sağlıyor. Masaüstü bilgisayarlar için çıkan en yeni...

Microsoft’tan Nintendo’ya 10 yıllık Call of Duty sözü

Microsoft Call of Duty oyunlarını Nintendo konsollarına getirme ve daha sonra da 10 yıl boyunca destekleme sözü verdi. Bu söz, yazılım devinin Activision Blizzard'ı...

Apple Music Sing: Apple’dan müzik severlere karaoke deneyimi

Apple, Apple Music Sing adını taşıyan karaoke deneyiminin duyurusunu yaptı. Doğrudan Apple Music uygulamasına entegre edilen bu deneyim sayesinde Apple Music'in gerçek zamanlı şarkı...

Google sürekli kaydırmayı masaüstü arama sonuçlarına getiriyor

Google, masaüstündeki arama sonuçlarını sayfalara bölmek yerine sürekli kaydırma şeklinde göstermeye başladı. Bu hareket, geçen yılın ekim ayında mobil cihazlarda yapılan benzer bir değişikliği...

ÖNE ÇIKANLAR