Eğlence

Lyor Cohen YouTube müzik biriminin başına getirildi

lyor cohen youtubeMüzik dünyasında platformlara özgü içeriklerin ve sanatçılarla doğrudan bağlar kurmanın önemi her geçen gün artıyor. Google da YouTube için yaptığı son atamayla mevcut koşulları dikkate aldığını gösteriyor. Daha önce plak şirketi Def Jam’in başkanlığını yürüten Lyor Cohen YouTube müzik biriminin başına getirildi.

Cohen, 2013’te aralarında Google’ın da bulunduğu şirketlerden aldığı destekle 300 Entertainment adını verdiği plak şirketini kurmuştu. Çalışanlarına bir mektup gönderen Cohen, 300 Entertainment’ı yönetmeye iki ay daha devam edeceğini belirtti. 300 Entertainment bünyesinde Fetty Wap, Migos ve Young Thug gibi isimler bulunuyor.

Lyor Cohen, müzik endüstrisinden teknoloji dünyasına geçiş yapan yöneticiler zincirinin en son halkası oldu. Daha öncesinde Dr. Dre ve Jimmy Iovine Apple’a katılmış, Jay-Z ise Tidal’ı satın almış ve Lady Gaga’nın eski menajeri Troy Carter da Spotify’da görev yapmaya başlamıştı. Cohen, YouTube’da “Küresel Müzik Şefi” unvanıyla görev yapacak.

Bu yeni yapılanmada YouTube’un sanatçılarla özel anlaşmalar gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği merak ediliyor. Plak şirketleri YouTube’un hali hazırda ödediği rakamlardan dolayı mutsuzken daha yakın çalışma ortamının nasıl oluşturulacağı da merak ediliyor.

Lyor Cohen YouTube için müzik ve teknolojiyi birleştirecek

Cohen’in şirkete katılmasıyla ilgili olarak bir açıklama yapan YouTube CEO’su Susan Wojciki, müzik ve teknolojiyi herkesin yararına olacak biçimde birleştirmeyi amaçladıklarını dile getirdi.

İLGİLİ HABERLER