LG webOS platformunu diğer TV üreticilerine açıyor

HP tarafından adeta bir kenara atılan webOS platformu, 2013’ten bu yana LG tarafından kullanılıyor. Güney Koreli üretici, webOS’tan akıllı televizyonlarında sesli asistanı yönetmek ve uygulama çalıştırmak için yararlanıyor. LG, platformu diğer televizyon üreticilerinin kullanımına açacağını duyurdu. RCA, Ayonz ve Konka LG’den webOS lisansı alan ilk üreticiler arasında bulunuyor.

LG Ev Eğlence Birimi Başkanı Park Hyoung-sei, konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Diğer üreticileri webOS TV ekosistemine kabul ederek yeni bir yola giriyoruz. Böylelikle yeni TV sahiplerinin de LG TV’lerdeki muhteşem arayüzden ve özelliklerden yararlanması mümkün hâle geliyor.”

LG Display tarafından üretilen ekran panelleri çok sayıda TV üreticisi tarafından kullanılıyor. Bu da LG’nin webOS’i başka şirketlere açacak anlaşmaları yapmasını kolaylaştıran bir faktör gibi görünüyor.

Şimdiye kadar LG’nin anlaşma yaptığı şirketler arasında büyük bir üretici bulunmuyor. Ancak Güney Koreli şirket temel olarak uygun fiyatlı TV’ler için Android, Roku ve Amazon Fire TV’nin yanında bir alternatif daha sunuyor. Bunun geliştiricilerin gözünde webOS’in önemini artıracak bir hamle olduğu da söylenebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Chrome OS'in Seç ve Konuş aracına daha fazla doğal insan sesi

LG, webOS TV platformu için lisans dağıtmaya 5.0 sürümüyle başlıyor. 6.0 sürümünde ise daha büyük bir değişim kullanıcıları bekliyor. LG’nin bu sürümü de kısa süre içinde tüm ortaklarına ulaştırması umuluyor.

Apple Bağdat Caddesi mağazası 22 Ekim Cuma günü açılıyor

Apple, bugün Apple Bağdat Caddesi’nin 22 Ekim Cuma günü açılacağını duyurdu. Daha önce açılışı doğrulanmış olan ve İstanbul’un en merkezi yerinde bulunan Apple Bağdat...

Windows 11’de Android uygulama testleri başlıyor

Windows 11 beta kullanıcıları, sonunda Android uygulamalarını test edebilecek. Dağıtıma çıkan son Insider Preview sürümü, Amazon Appstore'u ve Windows için Android uygulama desteğini aktif...

Oppo K9s resmiyet kazandı: Snapdragon 778G, 120 Hz ekran

Oppo K9s, daha önce açıklandığı gibi, bugün Çin'de gözler önüne çıktı. Qualcomm Snapdragon 778G işlemciye sahip telefon, geçtiğimiz ay tanıtılan K9 Pro için bir...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun