LG webOS platformunu diğer TV üreticilerine açıyor

HP tarafından adeta bir kenara atılan webOS platformu, 2013’ten bu yana LG tarafından kullanılıyor. Güney Koreli üretici, webOS’tan akıllı televizyonlarında sesli asistanı yönetmek ve uygulama çalıştırmak için yararlanıyor. LG, platformu diğer televizyon üreticilerinin kullanımına açacağını duyurdu. RCA, Ayonz ve Konka LG’den webOS lisansı alan ilk üreticiler arasında bulunuyor.

LG Ev Eğlence Birimi Başkanı Park Hyoung-sei, konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Diğer üreticileri webOS TV ekosistemine kabul ederek yeni bir yola giriyoruz. Böylelikle yeni TV sahiplerinin de LG TV’lerdeki muhteşem arayüzden ve özelliklerden yararlanması mümkün hâle geliyor.”

LG Display tarafından üretilen ekran panelleri çok sayıda TV üreticisi tarafından kullanılıyor. Bu da LG’nin webOS’i başka şirketlere açacak anlaşmaları yapmasını kolaylaştıran bir faktör gibi görünüyor.

Şimdiye kadar LG’nin anlaşma yaptığı şirketler arasında büyük bir üretici bulunmuyor. Ancak Güney Koreli şirket temel olarak uygun fiyatlı TV’ler için Android, Roku ve Amazon Fire TV’nin yanında bir alternatif daha sunuyor. Bunun geliştiricilerin gözünde webOS’in önemini artıracak bir hamle olduğu da söylenebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
WhatsApp iOS ile Android arasında sohbet geçmişi taşıma özelliğini test ediyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Google Wear OS 3 adını açıkladı, güncellenecek cihazları ve tarihi paylaştı

LG, webOS TV platformu için lisans dağıtmaya 5.0 sürümüyle başlıyor. 6.0 sürümünde ise daha büyük bir değişim kullanıcıları bekliyor. LG’nin bu sürümü de kısa süre içinde tüm ortaklarına ulaştırması umuluyor.

Sony 10 milyondan fazla PS5 oyun konsolu sattı

Sony Interactive Entertainment, 12 Kasım 2020’de piyasaya sürülen en yeni nesil oyun konsolu PlayStation5'in dünya genelinde 10 milyondan fazla sattığını duyurdu. Sony daha önce...

WhatsApp iOS ile Android arasında sohbet geçmişi taşıma özelliğini test ediyor

WhatsApp, WABetaInfo ve 9to5Google'ın haberlerine göre, kullanıcılarının sohbet geçmişlerini iOS'tan Android'e aktarmaları için bir yol geliştiriyor. Bu özellik, Facebook'un sahip olduğu mesajlaşma hizmetiyle ilgili...