Teknoloji

Lenovo ThinkPad X1 ve Yoga serilerine 12. nesil Intel dopingi

lenovo thinkpad x1

Intel’in 12. nesil işlemcilerini duyurmasının ardından bilgisayar üreticileri de bu işlemcileri taşıyan yeni cihazlarını tanıtmaya devam ediyor. Bu üreticilerden biri olan Lenovo, yeni ThinkPad X1 ve Yoga modellerini CES 2022’de gözler önüne çıkardı.

Amiral gemisi olan X1 serisi 10. nesil X1 Carbon, 7. nesil X1 Yoga ve 2. nesil X1 Nano modellerinden oluşuyor. Üst segmentte konumlanan bu bilgisayarların hedef kitlesinde günümüzde ofis ve evden çalışma arasında gidip gelen kurumsal profesyoneller bulunuyor. Dolayısıyla yeni modellerde Lenovo’nun odak noktalarından biri kullanıcıların video toplantılarda iyi görünmesi oluyor.

Bu nedenle yeni modellerin tamamında bir “iletişim çubuğu” bulunuyor. Bunun web kamerası yuvasını tanımlamanın havalı bir yolu olduğunu söylemek gerekiyor. İletişim çubuğunun içinde Lenovo’nun tabiriyle “üstün” bir kamera yer alıyor. Kamera için standart HD veya Full HD ve IR kamera arasında tercih yapmak mümkün. Dörtlü bir mikrofon kurulumu da çubuğun bileşenleri arasında sayılıyor. Bu sisteme kullanıcılar diledikleri takdirde Bilgisayar Görüşü özelliğini de ekleyebiliyor. Söz konusu özellik bilgisayarın karşısına oturan kişinin otomatik olarak tanınmasını ve giriş sürecinin hızlanmasını sağlıyor.

Kullanıcılar yeni ThinkPad X1 modellerine OLED ekran ekleyebiliyor. X1 Carbon için 2.8K, X1 Yoga içinse 4K OLED seçeneği sunuluyor.  Wi-Fi 6e desteği, 4G ve 5G modem seçenekleri, Tile’ın bulma özelliklerinin desteklenmesi gibi özellikler de dikkat çekiyor. Lenovo ThinkPad X1 Carbon ve Yoga, mart ayında sırasıyla 1639 ve 1749 dolardan başlayan fiyatlarla satışa çıkacak. X1 Nano ise nisan ayında 1699 dolarlık başlangıç fiyatıyla raflardaki yerini alacak.

Lenovo ThinkPad X1 serisinin yeni üyelerinin yanı sıra Yoga modellerini de yeniledi. Yoga 9i, Yoga 7i ve Yoga 6 modelleri arasında amiral gemiliğini Yoga 9i üstleniyor. Yoga 9i, 12. nesil Intel Core işlemci seçenekleri ve Iris Xe ekran kartıyla geliyor. Bu da dizüstü bilgisayarı Intel Evo sertifikalı bir makine hâline getiriyor.

Yoga 9i

Bowers & Wilkins tarafından hazırlanan bir ses deneyimi sunan yeni Yoga 9i’de 16:10 4K OLED IPS dokunmatik ekran da tercih edilebiliyor. Bu ekran, DCI-P3 renk gamının yüzde 100’ünü kapsıyor.

Yoga 7i’de ise 14 inç model için 2.8K OLED, 16 inç model içinse 2.5K LCD 60 Hz seçeneği sunuluyor. Her ikisi için de Intel Core i7, Intel Iris Xe ekran kartı, hızlı şarj ve ekranı grafik profesyonelleri için optimize etmek gibi özellikler de Yoga 7i’nin özellik setinde yer alıyor. Yoga 6 ise Lenovo’nun çevreci yönünü öne çıkarıyor. Dizüstü bilgisayarda geri dönüştürülmüş alüminyumdan veya yüzde 50’si geri dönüştürülen plastiklerden üretilen kumaş kaplı kapak seçenekleri mevcut.

Lenovo Yoga 9i, yılın ikinci çeyreğinde 1399 dolardan başlayan fiyatlarla satışa çıkacak. 16 inç Yoga 7i 899 dolar, 14 inç Yoga 7i ise 949 dolardan başlayan fiyatlarla ikinci çeyrekte satışa sunulacak. Yine ikinci çeyrekte çıkacak olan Yoga 6’nın başlangıç fiyatı ise 749 dolar olarak belirlendi.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER