Lenovo ThinkPad X1 Carbon ve X1 Yoga’yı Amazon Alexa ile yeniledi

lenovo thinkpad x1 carbon
Lenovo X1 Yoga (solda ) ve X1 Carbon Görsel: The Verge

Lenovo ThinkPad X1 Carbon ve X1 Yoga’nın yeni versiyonlarını CES 2018’de gözler önüne çıkarttı. Yenilenen dizüstü bilgisayarlarda Intel’in sekizinci nesil, Kaby Lake mimarili yongaları bulunuyor. USB-C girişi üzerinden şarj edilebilmeleri de dizüstü bilgisayarların dikkat çekici özellikleri arasında bulunuyor.

Ancak ikilinin asıl dikkat çeken özellikleri, Kaby Lake işlemci ve USB-C üzerinden şarj olmuyor. Lenovo’nun yeni dizüstü bilgisayarları, Amazon’un dijital asistanı Alexa ile entegre biçimde çalışıyor. Buna ek olarak, bilgisayarlar Dolby Vision HDR formatını da destekliyor.

Her iki dizüstü bilgisayarda da uzak alan mikrofonları bulunuyor. Böylelikle odanın diğer ucundayken bile Alexa’yı aktive etmek mümkün hâle geliyor. Başka bir özellik ise dizüstü bilgisayarı sesle uyandırmayı sağlıyor. Ancak bütün bu özelliklerden yararlanılabilmesi için 2018’in ilk yarısı içinde yayınlanacak bir yazılım güncellemesini beklemek gerekiyor. Kısacası, yeni X1 Carbon ve X1 Yoga’yı satın alanlar Alexa’nın yeteneklerinden hemen yararlanamayacak.

Dolby Vision HDR desteği de bilgisayar pazarı için bir ilk niteliği taşıyor. Ancak bu destek için de ekstra bir yazılım güncellemesini beklemek gerekiyor. İçerik sağlayıcılarının Windows 10 üzerinde Dolby Vision desteği sunmasının da bir zorunluluk olduğunu hatırlatmakta fayda var. Kısacası bu konuda top yakında Netflix gibi HDR içerik sağlayacılarına geçecek. Lenovo’dan HDR10 desteği konusunda ise şimdilik bir açıklama gelmedi.

Yeni Lenovo ThinkPad X1 Carbon ve X1 Yoga ocak ayında satışa sunulacak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
13 inç Mini LED ekranlı MacBook Air 2022'de bekleniyor

Yeni Lenovo ThinkPad X1 Carbon ve X1 Yoga, yurt dışında ocak ayında satışa sunulacak. X1 Carbon 1709, X1 Yoga ise 1889 dolardan başlayan fiyatlarla satılacak. Çarpıcı özelliklerden yararlanmak içinse biraz daha beklemek gerekecek.

Google arama gelirleri rekor kırdı, YouTube gelirleri patladı

Google, geride kalan üç aylık dönemde 17,9 milyar dolarlık rekor bir kâr elde etti ve bu finansal tablolar sayesinde, COVID-19'a rağmen yükselen diğer teknoloji...

Instagram 16 yaşından küçükler için hesapları varsayılan olarak gizli yapıyor

Facebook'a ait Instagram, uygulamayı gençler için daha güvenli hale getirmek için tasarladığı çeşitli değişiklikleri kullanıma sunuyor. Artık, hizmete kaydolan ve 16 yaşından (veya belirli...

iPhone 12 satışları Apple’a durgun dönemde rekor gelir ve kâr getirdi

Apple'ın rekor kıran kazanç raporları dizisi açıklanan en son çeyrek raporuyla birlikte devam ediyor. Şirket, geride kalan Nisan-Haziran 2021 döneminde 81,43 milyar dolar gelir...