Lenovo’nun dümene geçmesinin ardından Motorola’nın akıllı telefon satışları ikiye katlandı

motorola-lenovo-301014

PC pazarında işler pek iyi gitmese de, bu durum en azından pazarın lideri Lenovo’yu pek fazla etkilemiyor. Çinli üretici bu başarısını geçtiğimiz yıl bünyesine kattığı Motorola’ya da yansıtmışa benziyor. Cep telefonu pazarının sembol şirketlerinden olan Motorola’nın satışları bir önceki yıla göre yüzde 118 oranında artarken, 10 milyonu aşkın telefon sevkiyatı gerçekleştiren şirketin elde ettiği gelir 1.9 milyar dolara ulaştı.

Bu performansın önemli bir kısmın Motorola’nın Lenovo’ya resmi devrinin öncesinde gerçekleşse de, ortaya çıkan sonuçlar Lenovo’nun mobil biriminin yüzde 78 oranında büyümesini sağladı. Çinli üretici böylelikle akıllı telefon pazarında Samsung ve Apple’ın arkasından üçüncü sıraya yerleşti.

Motorola yılı tahmin edilenden daha az bir zararla kapatırken, Lenovo’dan yapılan açıklamada Motorola’nın bir yıl içinde kâra geçmesinin öngörüldüğü belirtildi. Şirket Motorola’nın Çin pazarına yakında yeniden döneceğini de bir kez daha doğruladı.

Lenovo’nun küresel tablet pazarındaki payı yüzde 4.8 oranında artarken, PC satışları da yüzde 5’lik artışla 16 milyona dayandı. Böylelikle pazarın yüzde 20’sini elinde bulunduran Lenovo, PC sektöründeki liderliğini sürdürdü.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 Portekiz GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP yapılamamıştı. F1...

Discovery Plus içerikleri BluTV uygulamasında yer bulmaya başladı

Discovery, geçtiğimiz yılın sonlarına doğru orijinal içeriklerini barındıran bir isteğe göre video izleme servisi olan Discovery Plus'ı faaliyete geçirmişti. Başta ABD olmak üzere çeşitli...