Siber korsanların yeni hedefi koronavirüs aşısı araştırmaları

Koronavirüs aşısı ve tedavisi üzerinde çalışan şirketler, bir süredir bazı siber saldırılarla da mücadele ediyor. Microsoft tarafından yayınlanan bir blog yazısı, bu saldırıların ardında Kuzey Kore ve Rusya’daki siber korsanların olduğunu işaret ediyor. Yazılım devinin verdiği bilgiye göre; bu saldırılardan ABD, Kanada, Fransa, Güney Kore ve Hindistan’da bulunan araştırmacılar etkilendi.

Microsoft’un müşteri emniyeti ve güvenden sorumlu kurumsal başkan yardımcısı Tom Burt, saldırıya uğrayanların önemli bir kısmının koronavirüs aşısının klinik testlerinde önemli noktalara geldiğini belirtti. Yazılım devi saldırıya uğrayan şirketlerin adını açıklamazken, saldırıda ele geçirilenler konusunda da bilgi vermedi. Kuruluşların durumdan haberdar edildiğinin altını çizen Microsoft, etkilenen şirketlere de yardım önerisinde bulunduğunu açıkladı.

Microsoft, saldırıların büyük kısmının uyguladığı güvenlik önlemleri sayesinde engellendiğini vurgulamayı da ihmal etmedi.

Yazıya göre, siber saldırılar için farklı yöntemler kullanıldı. Bu yöntemler arasında kaba kuvvet ve oltalama saldırısı gibi taktikler de bulunuyor. Siber saldırıların pandemiyle mücadeleyi baltalamaya kadar uzanmasının rahatsız edici olduğunu söyleyen Tom Burt, bu vicdansız saldırıların sivil toplum tarafından lanetlenmesi gerektiğini ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Microsoft hesapları şimdi tamamen şifresiz kullanılabiliyor

Koronavirüs salgınında ikinci dalga pek çok ülkeyi etkilerken, koronavirüs aşısı konusunda kaydedilen ilerlemeler umut vadediyor. Pfizer ve iki Türk bilim insanı tarafından kurulan BioNTech tarafından geliştirilen aşının testlerinde yüzde 90 olumlu sonuç alındığı geçtiğimiz hafta açıklanmıştı.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Slack hikaye benzeri paylaşım özelliğini kullanıma sunuyor

Salesforce'un Slack'i satın alma süreci geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı. Popüler kurumsal iletişim platformu, yeni özelliklerini çatı şirketinin Dreamforce etkinliğinde duyurdu. Slack testlerine daha önce başladığı...

iOS 15 ve iPadOS 15 ile henüz çıkış yapmayan yeni özellikler

Apple'ın iOS 15 ve iPadOS 15 güncellemeleri çıktı, ancak WWDC 2021'de duyurulan özelliklerin tümü bu yeni güncellemelerle birlikte ilk günden sunulmuyor. SharePlay, geliştirilmiş AirPods...

Netflix’ten Kenya’daki Android kullanıcıları için ücretsiz paket

Netflix, Kenya'da yaşayan Android telefon sahiplerine bazı içeriklerine ücret ödemeden erişme imkanı sunuyor. Bu doğrultuda kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden Netflix'in ücretli abonelerinin izleyebildiği...