Kodi medya oynatıcısı Xbox One uygulamasıyla köklerine dönüyor

kodi xbox oneTamamen yasal, ancak adı biraz kötüye çıkmış bir medya oynatıcısı olan Kodi şimdi Xbox One kullanıcılarının hizmetinde. Ancak bu uygulamanın öncelikle Avrupa’daki kullanıcılar tarafından kullanılabileceği, bu şekilde bir bölge kısıtlamasının getirildiği belirtiliyor.

Yetenekli bir medya oynatıcı uygulaması olan Kodi, üçüncü taraf eklentiler sayesinde yüksek bir genişletilebilirliğe sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Canlı TV üzerinden yayın kaydı yapmaya kadar birçok imkanı sunuyor. Ancak bu özelliğin Microsoft’un konsolunda yer alması beklenmiyor.

Yine de, Kodi’yi ünlü yapan en önemli unsur korsan izlemelere kapı açması. Geniş yelpazeye yayılmış eklentileri sayesinde televizyon programlarını, spor karşılaşmalarını ve filmleri, yasal olmayan biçimde, oturma odası rahatlığında izleme imkanı sunuyor.

Üstelik Amazon’un Fire TV’si veya Google’ın Chromecast’i gibi, ucuz HDMI aygıtlarının üstüne yüklenen özelleştirilmiş yazılımlarla hazırlanmış Kodi kutuları da bir pazar oluşturmuş durumda. Her ne kadar Kodi’nin arkasındaki kuruluş olan XBMC Foundation bu gibi yasa dışı üçüncü taraf eklentilerle arasına mesafe koysa da, adının bu şekilde de olsa duyunmasından yararlanıyor.

Konuyla ilgili olarak yayınlanan blog yazısında Kodi, Xbox One uygulamasının henüz tam olarak bitmediğini söylüyor, bazı özelliklerin eksikliğine ve karşılaşılabilecek bazı hatalara dikkat çekiyor. Örneğin; Video ve Müzik klasörlerine erişim kısıtlı şekilde gerçekleşiyor. Ağ desteği ise NFS:// paylaşımlarıyla sınırlı. Bağlanmış harici disk aygıtlarına veya Blu-ray sürücüsüne erişim sunulmazken bazı eklentilerle sorun yaşanabileceği de hatırlatılıyor.

Kodi hayatına XBMC (Xbox Media Center) ya da XBMP (Xbox Media Player) olarak başlamıştı. Eskiden ilk nesil Xbox konsollarında multimedya dosyalarını izlemeyi sağlayan bir girişimdi. Yani, bu yazılım bir nevi özüne dönüş yapıyor.

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....

Microsoft Office 2021 çıkış tarihi açıklandı, Windows 11 ile aynı gün çıkıyor

Microsoft, perşembe günü ticari müşteriler için Microsoft Office'in bir sonraki kalıcı sürümünü piyasaya sürdü. Ayrıca 5 Ekim'de bireysel tüketiciler için Office 2021 sürümünü yayınlayacağını...

Huawei Okula Dönüş Kampanyası’nda MateBook ürünlerinde indirimler devam ediyor

Huawei, MateBook Serisi’ni Okula Dönüş dönemi kapsamında birçok kampanya ve indirim fırsatlarını tüketiciye sunmaya devam ediyor. Şirket MateBook Serisi’ni, Okula Dönüş dönemi kampanyası kapsamında...

GoPro yola Hero 10 Black ile devam ediyor

GoPro, Hero 10 Black ile kullanıcılarının karşısına "amiral gemisi" sınıfından yeni bir aksiyon kamerası çıkarıyor. Hero 10 Black tasarım bakımından Hero 9'dan uzaklaşsa da,...