KitKat güncellemesi Samsung Galaxy Note 3’e özel üçüncü taraf aksesuarlarla probleme yol açıyor

Samsung Galaxy Note 3 için yurt dışında Android 4.4 KitKat güncellemesinin dağıtımı başladı. Ancak bu güncellemeyi yükleyen bazı kullanıcılar üçüncü taraf aksesuarlarla çeşitli problemler yaşadıklarını rapor ediyor.

samsung-galaxy-note-3-inceleme-00052

Geçmişte Samsung’un, cihazlarının Samsung’dan resmi tanımlama yongası almamış herhangi bir aksesuara bağlanmamasına yönelik çalışmalar yaptığı iddia edilmişti. Benzer şekilde Galaxy Gear da sadece en az Android 4.3 Jelly Bean sürümüyle çalışan belirli Samsung cihazlarıyla kullanılabiliyor.

Pocket-lint sitesi konuyla ilgili olarak Samsung ile temasa geçmiş ve üçüncü taraf aksesuarlarla ilgili bu sorundan haberdar oldukları, şu anda bu olayı araştırdıkları şeklinde bir cevap almış.

Cevapta geçen “sorun” kelimesi Pocket-lint tarafından bu durumun belli bir niyetle gerçekleşmediği şeklinde yorumlanıyor. Zaten bilerek yapılmış bir iş olsaydı, araştırılmasına da gerek olmazdı.

Ayrıca üçüncü taraf uygulamaların kullanışsız hâle gelmesi gibi bir durum söz konusu olur ki, bu da Samsung’un aksesuar üreticileriyle olan ilişkilerini yaralar, cihazlar etrafında kurulmuş ekosisteme zarar verir.

SamMobile sitesiyse, bir Spigen S-View kılıfının Note 3 ile düzgün çalışmamasını KitKat güncellemesiyle birlikte bir tür doğrulama sisteminin etkileştirildiği şeklinde yorumluyor. Belki de Samsung kimlik tanımlama yongasını üçüncü taraf üreticilere lisanslama yoluna gitmeyi planlıyordur. Bu şekilde bir hamle başlangıçta üreticilerden tepki görebilir, ancak uzun vadede Samsung’un yararına olabilir.

Türkiye’deki Exynos 5 Octa işlemcili Samsung Galaxy Note 3’ler için henüz Android 4.4 KitKat güncellemesi yayınlanmadı. Ayrıca her iki kaynak da sorunun sadece Snapdragon 800’lü cihazlarda mı, yoksa Samsung işlemcili versiyonlarda mı görüldüğü noktasında detay vermiyor.

Bu arada sorunun çözümü için geliştirici camiası bir “root” çözümü geliştirmiş. Onun da detaylarını aşağıdaki ilgili bağlantılarda bulabilirsiniz.

İlgili >> SamMobile, XDA Developers (1), (2)

Samsung Galaxy Note 10 Lite Ön İnceleme – Video

Samsung Galaxy S10 Lite gibi Note 10 Lite da geçen yılın sonlarında dedikodularını epey sıklıkla gördüğümüz bir akıllı telefondu. CES 2020 öncesinde resmiyet kazanan...

Huawei P30 Lite 128 GB yeni 64 GB’lık modelin fiyatının altında satışta

Huawei P30 Lite 64 GB modeli şu sıralar piyasada sıklıkla görmeye başladığımız Android telefon modellerinden bir tanesi. Huawei, geçen yıl çıkarmış olduğu bu akıllı...

MediaMarkt karne indirimi kampanyası beklenen fırsatlarla başladı

2019-2020 Eğitim ve Öğretim Dönemi ilk yarısı cuma günü alınacak karnelerle birlikte sona eriyor. Öğrenciler, eylül ayından gösterdikleri performansın ölçüsü olarak karnelerini alıyor. MediaMarkt...

Yeni Microsoft Edge internet tarayıcısı nasıl indirilir?

Microsoft Chromium tabanlı yeni Edge internet tarayıcısını yayınladı. Dahili izleme koruması, web'den görsel ve içerik toplamayı sağlayan Koleksiyonlar özelliği ve işletmeler için Internet Explorer...

Turkcell’den Yapay Zekâ İlkeleri ve dikkat çeken uygulamalar

Turkcell 2020'lerden itibaren teknolojideki gelişmelerin odak noktası olması beklenen yapay zeka çalışmalarında uyacağı yedi ilke, düzenlediği özel bir basın toplantısında açıkladı. Türkiye'de bu adımı...

TEKNOBLOG BÜLTEN

Güncel haberler her sabah posta kutunuzda.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz