Kia yeni elektrikli otomobili EV6’yı tanıttı

Kia EV6 adını verdiği elektrikli otomobiline dair tüm detayları sonunda paylaştı. Şirket için önemli bir model olan EV6, Kia’nın gelecekte çıkaracağı elektrikli otomobiller için de bir tür yol gösterici niteliği taşıyor.

Kia EV6’da Hyundai Ioniq 5 ile aynı elektrikli otomobil platformu kullanılıyor. Ancak bu durum, iki aracın birbirleriyle aynı olduğu anlamına gelmiyor. Kia EV6’nın Ioniq 5’ten tamamen farklı bir otomobil olduğunu belirtmek gerekiyor.

Otomobil için 58 ve 77.4 kWh olmak üzere iki batarya seçeneği sunuluyor. Arkadan çekiş (RWD) ve dört çeker (AWD) seçenekleri EV6’yı Hyundai’nin otomobillerine yaklaştırıyor. Ancak EV6 GT modeli aradan sıyrılmayı başarıyor.

kia ev6EV6 GT’de 77.4 kWh batarya ve çift motor bulunuyor. 430 kW güç üretebilen bu çift motor sayesinde otomobil 0’dan saatte 100 kilometre hıza 3.5 saniyede çıkabiliyor. Otomobilin maksimum hızı ise saatte 258 kilometreyi geçiyor. EV6 GT’de sürüş dinamiğini iyileştirmek için elektrikli limitli kaymalı diferansiyel de mevcut. EV6 seçeneklerinin ortalama menzili ise 508 kilometre.

800V şarj sistemi bulunan otomobilde şarj hızı 350 kW’a kadar çıkıyor. Otomobilin bataryasının doluluk oranı 18 dakika içinde yüzde 10’dan yüzde 80 seviyesine yükseliyor. Otomobilin bataryasını mikrodalga fırın veya TV çalıştırmak ya da başka bir elektrikli otomobili şarj etmek için kullanmak da mümkün.

kia ev6Kia EV6’nın ön ve arka bagajlarında toplam 520 litrelik bir hacim sunuluyor. İki adet 12 inç ekranın bulunduğu otomobilde 14 hoparlörlü Meridian ses sistemi de mevcut.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ColorOS 12 tanıtıldı; yeni tasarım ve gizlilik özellikleriyle dikkat çekiyor

Kia EV6, 2021’in sonları itibarıyla yollarda olacak. Otomobilin fiyatları konusunda ise şimdilik bilgi verilmedi.

FIFA EA’in futbol oyunlarındaki hakimiyetinden rahatsız

EA sahip olduğu lisanslar sayesinde futbol oyunları pazarında ciddi bir avantaja sahip. Bu durumdan rahatsız olan sadece EA'in rakipleri değil gibi görünüyor. Eurogamer sitesinin...

iPhone 13 Pro İncelemesi

Apple geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dört farklı iPhone modeliyle tüketicilerin karşısına çıktı. Bunlardan ikisi "normal" olarak nitelendirebileceğimiz; ekran, işlemci, pil, yazılım...

Apple’ın yeni MacBook çipleri M1 Pro ve M1 Max adlarını taşıyabilir

Apple'ın "Unleashed" etkinliğinin başlamasından bir günden az bir zaman kala dedikodular devam ediyor. MacRumors tarafından verilen habere göre, Bloomberg'den Mark Gurman, yaygın olarak beklenen...

Apple Watch Series 7 Ön İnceleme – Video

Apple'ın Eylül etkinliğinde tanıtılan Apple Watch Series 7 cuma günü itibarıyla Türkiye'de de, dünya ile aynı anda satışa sunuldu. Apple'ın en yeni akıllı saati...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun