Teknoblog Donanım Dünyanın ilk PC’lerinden Kenbak-1 açık artırmaya çıkarıldı

Dünyanın ilk PC’lerinden Kenbak-1 açık artırmaya çıkarıldı

PAYLAŞIN

kenbak-1-091115

“Kenbak-1 Digital Computer” ismi çoğu kişide pek çağrışım yaratmayacaktır. Ancak dünyanın satışa sunulan ilk kişisel bilgisayarı olan cihaz, teknoloji tarihinde önemli bir yere sahip. Sadece 50 adet üretilen Kenbak-1 modellerinden biri, geçtiğimiz hafta sonu itibarıyla açık artırmaya çıkarıldı.

John Blankenbaker tarafından 1971’de geliştirilen Kenbak-1, 750 dolarlık fiyat etiketiyle satışa sunuldu. Altair 8800 ve Apple I gibi modellerden daha eski, Datapoint 2200’den ise daha yeni olan Kenbak-1 ile Blankenbaker, okullardaki bilgisayar programlama eğitiminin yaygınlaşmasını amaçlamıştı.

Herhangi bir mikro işlemci barındırmayan Kenbak-1’de sadece 256 bayt RAM bulunuyor. Üretilen Kenbak-1 sayısı 50’yi geçmese de, son yıllarda açık artırma sitelerinde sıklıkla Kenbak-1’e rastlamak mümkün oluyor. Kısa bir süre önce 31 bin dolara satılan Kenbak-1 modellerinden biri, şu anda da Alman müzayede şirketi Breker tarafından satılıyor.

Tarihsel bakımdan Kenbak-1’in önemini tartışmak bile gereksiz. Ancak zengin bir koleksiyoner değilseniz Kenbak-1 açık artırmasına katılmanız da kulağa çok mantıklı gelmeyecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Küresel PC pazarı 2017 üçüncü çeyrekte de düşüş gösterdi

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz