Ana Sayfa » Ürünler » Ağ Ürünleri » Keenetic Extra İncelemesi

Keenetic Extra İncelemesi

Giga, Viva, Ultra gibi daha güçlü ürünlerin özellikleri daha uygun fiyata geliyor

keenetic extra satın al Keenetic Extra
Satın Alın

GİTTİGİDİYOR HEPSİBURADA

Bu sıralar zamanımızın büyük bir kısmını evde geçiriyoruz. Görüntülü görüşmeler, internet üzerinden izlenen filmler arttı. Bunlardan maksimum keyfi almak için iyi bir internet bağlantısı gerekiyor. Eğer evinizde uzaktan eğitim alan çocuğunuz veya çocuklarınız da varsa, o zaman iyi ve kaliteli bir bağlantının önemi daha da artıyor. Keenetic Extra, bütçenizi zorlamadan kaliteli bir router ürününe sahip olmanızı ve rahat etmenizi sağlayacaktır.

Keenetic’in zengin ürün yelpazesi içinde fiyatlarına göre değişen özellikler sunan farklı router ürünleri bulunuyor. Keenetic Extra ise bu ürünlerin içinde en uygun fiyatlısı olarak dikkat çekiyor. Daha önce incelemesini gerçekleştirdiğimiz bir DSL modem olan Keenetic Extra DSL ile hemen hemen aynı özelliklere sahip, sadece işlemci, RAM ve ROM tarafında farklılıkların bulunduğunu görüyoruz. Ayrıca Giga, Viva ve Ultra gibi diğer Keenetic router ürünlerine göre daha mütevazı teknik özellikleri barındırıyor.

Keenetic Extra’da 580 MHz MT7628N işlemci, 128 MB DDR2 RAM, 32 MB ROM bulunuyor. AC1200 Wi-Fi sınıfını destekleyen bu ürün 2.4 GHz ve 5 GHz ile çift bant Wi-Fi desteği sunuyor. Üzerinde her biri 5 dBi gücünde dört tane anten bulunuyor. Bu antenlerin döndürülebilir yapısı sayesinde Keenetic Extra’yı ister yatay ister dikey biçimde yerleştirebilirsiniz. Aynı zamanda tabanında bulunan bağlantı noktaları sayesinde duvara veya yüksek bir noktaya da asabilirsiniz. Keenetic Extra’nın kablosuz bağlantı gücünün iyi olduğunu söyleyebiliriz. 7-8 metrelik bir menzil içinde, arada iki kalın duvar olsa bile, kablosuz ağ üzerinden yüksek hız almak mümkün oluyor. Öte yandan güvenlik tarafında, WPA3 gibi güncel bir teknolojinin desteklenmesi de önemli bir artı.

Extra da diğer Keenetic ürünlerine benzer bir tasarımla geliyor. Boyutları ise Giga, Ultra, Viva gibi router cihazlarından biraz daha küçük. Ön tarafta güç, Wi-Fi, geniş ağ bağlantı durumlarını gösteren LED lambalar ve WPS düğmesi bulunuyor. Sol kenarda ise bir adet fonksiyon tuşu bulunuyor. Hem WPS hem de fonksiyon tuşunun işlevlerini web arayüzü üzerinden ayarlayabilirsiniz. Ayrıca sol kenarda bir adet USB 2.0 portunu görüyoruz. Buraya ister harici disk ister yazıcı bağlayabilir ve bu cihazları ağ üzerinden başka bilgisayarların veya mobil cihazların erişimine açabilirsiniz. Ayrıca 4.5G USB modem bağlayarak alternatif bir bağlantı şekli de sağlayabilirsiniz. Arkada ise 5 adet Ethernet portu var. Bunların her biri 100Mbps desteğine sahip. Bu da normal kullanıcılar için yeterli olacaktır.

Extra’nın diğer Keenetic ürünlerine benzeyen bir başka tarafı da ambalajı oluyor. Arka tarafta ürünün başlıca özelliklerini ve yeteneklerini anlatan detaylı bir anlatım var. Buraya bakarak ürünü yakından tanıyabilirsiniz. Ayrıca teknik özellikler ve kutu içeriği de veriliyor. Kutudan router cihazının dışında adaptör, kullanım kılavuzu ve bir adet Ethernet kablosu çıkıyor.

Kuruluma başlamadan önce fiziksel bağlantıları tamamlamanız gerekiyor. Eğer fiber internet servis sağlayıcınız erişim bilgilerini veriyorsa, arkadaki 100 megabit ethernet portuna şebekeden gelen ağ kablosunu takarak doğrudan bağlantı sağlayabilirsiniz. Alternatif olarak, operatörünüzün size verdiği modemin yanına Keenetic Extra’yı ekleyebilir ve onu evinizdeki veya iş yerinizdeki ağın merkezi olarak konumlandırabilirsiniz. Fiziksel bağlantıları yaptıktan sonra ister bilgisayarla ister mobil cihazla kurulumu tamamlayabilirsiniz. İnternet bağlantısı hızlı bir şekilde yapılıyor, aynı zamanda güncelleme kontrolü de yapılarak en son sürüme yükseltme işlemleri de tamamlanıyor.

İlk kurulumu tamamladıktan sonra Keenetic Extra’nın web arayüzüne bağlanabilir ve buradan tüm kontrol ve ayarları yapabilirsiniz. Başlangıç sayfası niteliğindeki Sistem Gösterge Paneli bölümünde internet bağlantı durumunu, kablosuz ağ ve misafir ağı ile ilgili detayları, USB portu üzerinden bağlanmış sürücüleri veya yazıcıları görebilirsiniz. Ayrıca aynı sayfadan yüklü olan başlıca uygulamaların etkinleştirme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Cihaz listesi bölümünden ağa bağlı cihazları router üzerine kaydettikten sonra bu cihazların erişim kontrollerini yapabilir, bağlanacakları zamanları ve sahip olacakları hızları belirleyebilirsiniz. Bunların çocuklu aileler için güzel özellikler olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer büyük bir evde yaşıyorsanız, Keenetic Extra’nın yanında Air, Lite gibi bir cihazı daha temin ederek bir Wi-Fi Mesh Sistemi kurabilirsiniz. Bu sayede evin Extra’dan uzak kalan yerlerini bile bağlandığınız ağı değiştirmeden kesintisiz bağlantı sağlayabilirsiniz. Wi-Fi Mesh Sisteminin kurulumunu web arayüzünden yapabileceğiniz gibi mobil uygulama üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca mobil uygulama üzerinden ağın genel durumunu görebilir, reklam engelleme, erişim sınırlandırma ve benzeri ayarları yapabilirsiniz. Üstelik Extra ayarları içinden Keenetic Cloud’ı etkinleştirdiğiniz takdirde, evden uzakta olduğunuzda bile modeminize erişebilir ve istediğiniz ayarları ve kontrolleri yapabilirsiniz. Benzer bir şekilde, Ağ Kuralları bölümü altında yer alan Domain Adı sayfasından, Keenetic Extra için bir alan adı belirleyebilir ve bu alan adını kullanarak Keenetic Extra cihazınızın web arayüzüne istediğiniz her yerden erişebilirsiniz.

Her Keenetic cihazında olduğu gibi, Keenetic Extra’da da güncelleme işlemleri kolay ve zahmetsiz biçimde gerçekleştiriliyor. Üstelik yayınlanmış en kararlı sürümü kullanabileceğiniz gibi, Önizleme veya Geliştirici seçeneklerini tercih ederek gelecekte sunulması beklenen yeni özellikleri ve iyileştirmelere herkesten önce erişebilirsiniz. Öte yandan güncelleme işlemini zamanlayabilir ve cihazınızın güncelleme işlemlerini otomatik olarak gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz.

Bileşen seçenekleri sayesinde Keenetic Extra’nın işlevlerini ve yeteneklerini daha da artırabilirsiniz. Yönetim bölümü altındaki Sistem Ayarları sayfasında Bileşen seçenekleri adında bir kısım var. Buraya girdiğinizde yüklü olan bileşenleri görebilir, aynı zamanda istemediklerinizi kaldırabilir, yenilerini ekleyebilirsiniz. Captive Portal, VPN istemcileri ve bunun gibi bileşenler sayesinde Keenetic Extra işletme sahiplerinin ihtiyaçlarını da karşılayacaktır.

Bu arada Keenetic’in tüm cihazlarında ücretsiz olarak sunduğu yeni bir özellikten bahsetmeden geçmeyelim. Artık KeenDNS dinamik DNS hizmetine ek olarak Webdav bileşeni de cihazlara eklenebiliyor. Keenetic Extra’da da bu imkan var. Sunulan Webdav bileşeni sayesinde USB porta takılı USB sürücünüze dünyanın her yerinden bağlanabilir ve dosyalarınıza erişebilirsiniz. NAS cihazına ihtiyaç duymadan sadece USB bellek ve Keenetic cihazı ile kendi ağ veri depolama ve kişisel bulutunuzu oluşturabilirsiniz.

Her Keenetic ürünü gibi, Keenetic Extra’yı da router olarak kullanmanın dışındaki yerlerde de kullanabilirsiniz. Örneğin Wi-Fi özelliği olmayan cihazları kablosuz ağa bağlamak için istemci modunu seçebilirsiniz. Ya da diğer bir Keenetic cihazını kablosuz ağını genişletmek için tekrarlayıcı modunu tercih edebilirsiniz. Yeni bir kablosuz ağ kurmak ya da mevcut kablosuz ağın kapsama alanını genişletmek için genişletici modunu seçebilirsiniz. Çalışma modunu değiştirdiğinizde ayarların sıfırlanacağını belirtelim.

Keenetic Extra; Ultra, Giga, Viva gibi modellerde gördüğümüz özelliklerin birçoğunu daha düşük fiyattan sunuyor. Tabii ki, sahip olduğu teknik özellikler biraz daha alt kademede kalıyor, ancak elde ettiğiniz deneyim tatmin edici olacaktır. Birçok apartman dairesi için yeterli olacak kablosuz ağ gücü, bileşenlerle yetenekleri artırma imkanı, aynı zamanda kullanışlı mobil ve web arayüzleri ile Keenetic Extra yüksek fiyat-performans oranına sahip bir cihaz olarak öne çıkıyor.

keenetic extra satın al Keenetic Extra
Satın Alın

GİTTİGİDİYOR HEPSİBURADA

Teknoblog’un satış ortaklıkları vardır. Bunlar, editoryal içeriği etkilemez, ancak Teknoblog, satış ortaklığı bağlantıları üzerinden satın alınan ürünler için komisyon kazanabilir.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Microsoft xCloud oyun yayın servisini beta olarak açıyor

Microsoft Xbox Game Pass Ultimate abonelerinin yeni oyun yayın servisi xCloud'ı test etmelerine izin vermeye başlıyor. 11 Ağustos, yani bugün itibarıyla yazılım devi Android...

watchOS 7 Beta sürümü ilgilenen Apple Watch sahipleriyle buluştu

Apple iOS, iPadOS, macOS ve tvOS'in gelecek güncellemeleri için beta sürümlerini çoktan yayınlamıştı. Son olarak watchOS 7 public beta da bu zincire eklenmiş oldu. watchOS...

WhatsApp çoklu cihaz desteği ve iPad uygulaması için geri sayım başladı

Facebook'un sahibi olduğu WhatsApp, eşzamanlanmış sohbet geçmişli çoklu cihaz desteği üzerinde çalışıyor. WABetaInfo'nun haberine göre, WhatsApp aynı hesabı birden fazla cihazda kullanma imkanı üzerinde...

Apple bu yemek tarifi uygulamasının armut logosunu değiştirmesini istiyor

Apple bir yemek tarifi uygulamasına karşı itiraz notu yayınladı. Şirketin iddiasına göre Prepear adlı uygulamanın karikatür biçimindeki meyve logosu, yani armut, Apple'ın tescilli elma...

Twitter’dan etkileşimi artırmaya yönelik yeni bir çalışma

Twitter tweet'lerin altında yer alan ölçümlerin gösterimiyle ilgili bazı değişiklikleri yapmaya hazırlanıyor. Daha önce yorumla retweetlenenler olarak anılan işlemin, yani alıntılama işleminin sayısını her...

Yerli otomobil TOGG markasıyla müşterilerle buluşacak

Yerli otomobil geçen yılın sonlarında ilk kez gösterildiğinde, bu aracın markasının sonra açıklanacağı belirtilmişti. Araçtan ise Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun kısaltması olan TOGG olarak...

Apple’ın App Store politikalarını eleştirenler arasına Facebook da katıldı

Apple'ın App Store politikalarını eleştiren şirketlerin sayısı artıyor. Bu koroya teknoloji dünyasının büyük markaları da katılmış durumda. Microsoft'un ardından Facebook da Apple'ın App Store...

Microsoft’tan Apple’a xCloud ve Xbox Game Pass ile ilgili App Store eleştirisi

Microsoft, Apple'ı uyulması zorunlu katı geliştirici kısıtlamaları ve bulut oyun uygulamalarına olan yaklaşımı nedeniyle eleştiriyor. iPhone üreticisi yönergelerini ihlâl ettiği gerekçesiyle bulut tabanlı oyun...

Teknoblog okuyucularına Huawei Online Mağaza alışverişlerinde indirim fırsatı

Türkiye'de de faaliyet gösteren Huawei Online Mağaza üzerinden Huawei'nin akıllı telefon, akıllı saat, kablosuz kulaklık, dizüstü bilgisayar, aksesuar gibi uygun fiyatlarla ve çeşitli kampanyalarla...

Samsung Galaxy S20 Ultra İncelemesi

Samsung Galaxy S20 Ultra - GittiGidiyor'da İncele ve Satın Al SATIN AL Samsung, bu yılın ilk yarısındaki amiral gemisi telefon serisinde üç farklı modelle karşımıza çıkmıştı....

Redmi Note 9 İncelemesi

Xiaomi akıllı telefon pazarının en önemli ve aktif oyuncuları arasında yer alıyor. Çinli üretici, düzenli olarak kullanıcılarının karşısına yeni ve dikkat çekici seçenekler çıkarıyor....

Huawei MateBook X Pro 2020 İncelemesi

Huawei akıllı telefonlar tarafında sunduğu çeşitliliğin bir benzerini, her ne kadar çok fazla modele sahip olmasa da dizüstü bilgisayar tarafında da yakalıyor. Şimdiye kadar...

Huawei MateBook 13 2020 İncelemesi

Huawei geçen yılın başlarında çıkan MateBook 13 modeliyle çok büyük boyutlu bir dizüstü bilgisayar istemeyen, bununla birlikte her yerde işlerini rahatlıkla yapmalarına olanak sağlayacak...

Redmi Note 9 Pro İncelemesi

Redmi Note 9 Pro GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL Xiaomi'nin Redmi markası altında sunduğu telefonlar yüksek fiyat-performans oranlarıyla bilinir. Redmi Note serisi içinde bulunan modeller ise tüketicilerin...

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Keenetic’ten üst sınıf internet ve kablosuz bağlantı deneyimiyle ilgili detaylar

Kablosuz ağ teknolojileri konusunda Türkiye'nin tecrübeli isimlerinden olan Vefa Tarhan, Keenetic olarak internet ve kablosuz bağlantı alanında neleri farklı yaptıklarını ve kısa sürede kullanıcıların...

Keenetic’ten uzaktan eğitim ve çalışma için güvenilir modem arayanlara tavsiyeler

Yeni tip koronavirüs salgını Türkiye'de de etkisini gösteriyor. İnsanların evde daha fazla zaman geçirdiği ya da uzaktan çalıştığı ve eğitim gördüğü bu dönemde, internet...

Keenetic Omni İncelemesi

Keenetic'in geniş ürün yelpazesi içinde her bütçeye ve ihtiyaca göre bir ürün mevcut. Keenetic Omni de, gözü çok yükseklerde olmayan, bununla birlikte verdiği paranın...

Keenetic Viva İncelemesi

Evinde veya iş yerinde fiber internet aboneliğinden yararlanan ve mevcut router cihazından memnun olmayan kullanıcılar için Keenetic'in farklı seçenekleri bulunuyor. Keenetic Viva, bu seçenekler...

Keenetic ürünleri siber saldırılara karşı nasıl koruma sağlıyor?

Günümüzde artık birçok elektronik cihaz bilgisayar ağına veya internete bağlanabilir şekilde tasarlanıyor. Hemen her cihazın iletişimde olması gerektiği birçok diğer kontrol ve takip sistemleri...

Keenetic Lite İncelemesi

Zengin Keenetic ürün yelpazesi içinde yer alan ürünlerden bir tanesi olan Keenetic Lite, evinde veya iş yerinde bulunan kablosuz ağın kapsamını genişletmek isteyenlere hitap...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun