Katar krizden bilgisayar korsanları tarafından “yerleştirilen” yalan haberi sorumlu tutuyor

katar kriziKatar krizi bu hafta küresel gündemin en önemli olayı niteliğini taşıyor. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Mısır ve Yemen’in Katar’la diplomatik bağlarını tamamen koparmasıyla başlayan krize dahil olan ülkelerin sayısı her geçen gün artıyor. Söz konusu ülkeler, Katar’ı terörist gruplara destek olmakla suçluyor. Katar ise krizin çıkış nedenini bir yalan habere bağlıyor. Yalan haber konusu, özellikle geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen ABD başkanlık seçiminden bu yana hem siyaset hem de teknoloji dünyasının önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor.

Katar Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, son krizin altında da bir yalan haber yatıyor. Bakanlık, bilgisayar korsanları tarafından geçtiğimiz nisan ayında Katar Haber Ajansı’nın veri tabanına yerleştirilen bir yalan haber dosyasının pazartesi sabahı aktive edildiğini iddia ediyor.

Reuters’in haberine göre, söz konusu dosyada Katar Emiri Tamim Bin Hamad Al Tani’nin İran ile yaşanan gerilimle ilgili olarak yaptığı iddia edilen açıklamalar bulunuyor. Al Tani’nin açıklamalarında Hamas ve Hizbullah’a destek verdiği de iddialar arasında yer alıyor.

Katar krizi kimin “ürettiği” konusunda bilgi vermedi

Katar krizden sorumlu tuttuğu yalan haberi hangi güçlerin çıkardığı konusunda bilgi vermedi. Yapılan açıklamada, soruşturmaya olan desteklerinden ötürü FBI ve İngiltere Ulusal Suçla Mücadele Komisyonu’na teşekkür edildi.

CNN’de yer alan bir haberde ise ABD’li yetkililerin bilgisayar korsanlarının Rusya’da olduğuna inandığı belirtilmişti. Rus hükümeti ise bu iddiayı reddetmişti.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Zynga’dan Snap Games için ReVamp adlı Among Us klonu

Zynga, cuma günü yaptığı duyuruyla Snapchat'in oyun platformuna ReVamp adlı bir sosyal aldatma oyununu çok yakında getireceğini duyurdu. Among Us gibi oyunların popülerliğinden ilham...

iPadOS 15 ile M1 iPad Pro’ların yüksek kapasiteli RAM’i daha fazla kullanılabilecek

Geçtiğimiz haziran ayında iPadOS 15'in ön gösterimi yapıldığında Apple'ın geliştiricilere uygulamalarında daha fazla RAM'den yararlanması imkanı sağlanacağı belirtilmişti. Bu sayede, özellikle iPad Pro'larda sunulan...

Apple’dan iPhone 13 serisi için özel tanıtım videosu – Video

Apple, iPhone 13 ve 13 Pro'nun özelliklerini öne çıkaran ve ürün yelpazesindeki farklılıkları detaylandıran, rehber niteliğinde yedi buçuk dakikalık bir video yayınladı. Videoda Apple,...