Kaspersky Microsoft aleyhine yaptığı tekel şikayetini geri çekiyor

kaspersky microsoft Kaspersky Microsoft aleyhine Avrupa Birliği’ne yaptığı tekel şikayetini geri çekiyor. Yazılım devi, Kaspersky’nin şikayetçi olduğu noktaları Windows 10 Fall Creators Update’te düzeltme sözü vermişti. Microsoft’un bu kararı Kaspersky’yi sakinleştirmişe benziyor.

Kaspersky geçtiğimiz haziran ayında Windows güncellemelerinde anti-virüs yazılımının engellendiği gerekçesiyle Microsoft’u Avrupa Birliği’ne şikayet etmişti. Kaspersky, yazılım devinin Windows Defender’ı öne çıkarmak adına pazardaki hakim pozisyonunu kötüye kullandığını öne sürmüştü.

Microsoft, Windows 10 güncellemelerin ardından üçüncü taraf anti-virüs yazılımlarının yeni sürümlerinin yüklenmesini de zorunlu kıldığını doğrulamıştı. Şirketin bunu yaparken, eski sürümleri devre dışı bırakması da tepki çekmişti.

Gelen tepkileri dikkate almış gibi görünen Microsoft, uyumluluk değerlendirmesi konusunda anti-virüs yazılımı geliştiricileriyle daha yakın çalışacağını açıkladı. Windows 10 güncellemeleri için hazırladığı takvimin görünürlüğünü artırma sözü veren şirket, geliştiricilere değişiklikleri test etmek için daha çok zaman tanıyacağını açıkladı.

Microsoft, Windows 10 Fall Creators Update ile anti-virüs yazılımları için gönderilen uyarı ve bildirimlerin yönetiminde değişikliğe gidiyor. Şirketten yapılan açıklamada, anti-virüs uygulamalarının bundan böyle kendi uyarı ve bildirim sistemlerini kullanabileceği de belirtildi.

Kaspersky Microsoft tarafından yapılacak değişikliklerden memnun

Microsoft’un yapmayı taahhüt ettiği değişiklikler, Kaspersky’yi tatmin etmek için yeterli oldu. Şirketten yapılan açıklamada, Microsoft’un Rusya’nın tekelle mücadele servisi FAS’ın dikkat çektiği sorunlara çözüm getirdiği belirtildi. Kaspersky, Avrupa Birliği ve Almanya nezdinde yapılan şikayetlerin de geri çekileceğini açıkladı.

Xiaomi Avrupa’da Samsung’u geçme başarısını gösterdi

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, sağlam bir büyüme kaydetmeye devam ediyor. Strategy Analytics'in en son rakamlarına göre şirket, 2021'in ikinci çeyreğinde dünyanın iki numaralı...

Twitter Apple ve Google ile giriş desteğini sunmaya başladı

Twitter, Apple ve Google hesaplarıyla platforma erişimi mümkün kılan üçüncü taraf giriş ve kayıt desteğinin duyurusunu yaptı. Mikro blog servisi, aynı e-posta hesaplarının kullanılması...

Amazon Yüzüklerin Efendisi dizisinin yayın tarihini açıkladı

Amazon uzun süredir beklenen Yüzüklerin Efendisi dizisinin yayın tarihini sonunda açıkladı. Ancak diziyi merak edenlerin hemen heyecanlanmamasında fayda var. Zira Yüzüklerin Efendisi, 2 Eylül...