Teknoloji

Kahramanmaraş depremlerinin yıkıcı etkisi Atlas haritasındaki uydu görüntülerinde

kahramanmaraş deprem harita

Türkiye, 6 Şubat Pazartesi günü meydana gelen iki farklı depremin yol açtığı yaraları sarmaya çalışıyor. Türkiye’nin dört bir yanından ve dünyadan yardımlar yağarken bilişim dünyası da farklı çalışmalarla deprem sonrası yürütülen arama, kurtarma ve yardım çalışmalarına destek veriyor. T.C. Milli Savunma Bakanlığı Harita Genel Müdürlüğü de, sunduğu bir harita hizmeti olan Atlas’a, deprem sonrasında alınmış uydu görüntülerini yükledi. Bu sayede Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Kilis illerinde depremin etkilerini detaylı biçimde görmek mümkün oluyor.

Atlas, Google Earth benzeri bir hizmet olmakla birlikte yakınlaştırma yaptığınızda göreceğiniz detaylı görüntü seviyesi daha sınırlı görünüyor. Ancak Harita Genel Müdürlüğü, deprem sonrasında çekilmiş olan uydu görüntülerini sisteme yüklemiş. Atlas.harita.gov.tr sayfasını açtığınızda, deprem bölgesinin güncel ve detaylı görüntülerle yüklendiğini görüyorsunuz.

Haritada Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep, Malatya, Adana, Osmaniye illerinin büyük bir bölümü yüksek çözünürlükle sunuluyor. Bunun dışında Diyarbakır, Şanlıurfa gibi depremden etkilenmiş illerin merkezlerinin de yüksek çözünürlüklü görüntüleri mevcut.

Atlas’ta sunulan uydu fotoğrafları sayesinde depremin 10 ilde ne kadar büyük bir yıkıma yol açtığı görülüyor. Google Haritalar’da bulunan uydu görüntüleriyle birlikte yan yana açarak, depremin öncesi ve sonrasıyla karşılaştırma yapmak da mümkün olacaktır.

Atlas haritalarına gösterilen yoğun ilgi web sitesinin zaman zaman erişim sıkıntısı yaşamasına neden oluyor gibi görünüyor. Haberi yayına hazırladığımız sırada sözünü ettiğimiz kesintilerden birisiyle daha karşılaştık. Ara ara yeniden ziyaret ederek kontrol etmekte fyada