Juno Jüpiter atmosferinin üç boyutlu detaylarını gösteriyor

google news abone ol

NASA, Juno isimli uzay aracıyla Jüpiter atmosferine daha iyi ve derinlemesine bir bakış atma imkanını sağlıyor. Araştırmacılar, Juno’nun gönderdiği bilgilerle Jüpiter atmosferinin katmanlarının üç boyutlu modellerini hazırladı. Burada türbülans bulutlarının ve fırtınaların detaylarını görmek mümkün oluyor.

Özellikle siklon ve antisiklonların hareketleri bu üç boyutlu modeller sayesinde çok daha net şekilde anlaşılıyor. Bunların beklenenden daha uzun olduğu görülürken, bir antisiklon olan Büyük Kırmızı Nokta’nın 322 kilometre derinliğinde olması dikkat çekiyor. Siklon ve antisiklonlar dönüşlerine göre sıcak veya soğuk olabiliyor.

Juno mikrodalga radyometresiyle bulutların yüzeylerinin üstünü görmeyi başardı. Büyük Kırmızı Nokta için radyometre verileri iki yakın geçişteki yer çekimi frekans şekillerinden de faydalanıldı. Radyometre verileri, kuzey ve güney yarımkürelerdeki Dünya benzeri sirkülasyon hücrelerini de gösteriyor. Mikrodalga ışığındaki okyanusları hatırlatan ışıklar da göze çarpıyor.

Juno Jüpiter atmosferiyle ilgili bazı gizemleri çözse de, kimi noktalar hâlâ belirsizliğini koruyor. Örneğin, Büyük Kırmızı Nokta’nın atmosferik kütlesi hâlâ bilinmiyor. 3D görseller, Jüpiter benzeri gezegenlerin yapısını daha iyi anlamayı sağlıyor.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER