Google Ideas yoluna Jigsaw olarak devam edecek

jigsaw

Google’ın yönetim kurulu başkanı Eric Schmidt Medium aracılığıyla şirketin teknoloji kuluçka merkezi olan Google Ideas’ın genişlemesini duyurdu. Ayrıca Google Ideas’ın adı da değişti, Jigsaw oldu.

Google Ideas bundan beş yıl önce, Google’ın gelecek nesil web kullanıcılarının, internete bağlandıkça karşılaşabilecekleri problemlere yaratıcı çözümler geliştirmek amacıyla şirket bünyesinde kurduğu bir düşünce kuruluşuydu.

Kuruluş bünyesinde projeler adaletsizliklerle savaşmayı, açık bir web’i ve konuşma özgürlüğünü gerçekleştirmeye yardımcı olmayı sağlayacak şekile geliştiriliyor. Örneğin ‘Project Shield’ bağımsız sesleri dağıtılmış servis engelleme saldırılarından korumakta yardımcı olurken, ‘uProxy’ de kişilerin açık internet erişimini paylaşmasını sağlıyor. ‘Password Alert’, yani ‘Şifre Alarmı’ da kullanıcılara kimlik avı olaylarına karşı koymakta destek veriyor.

Jigsaw adının seçilmesinde alfabenin ‘J’ harfinin doldurulmak istenmesinin yanı sıra başka bir sebep var gibi görünüyor. Eric Schmidt’in söylediğine göre, yeni isim dünyanın fiziksel ve dijital zorluklarla dolu karmaşık bir yapboz olduğunu gösteriyor. Bunun yanı sıra problemleri birlikte çözmenin en iyi sonuçları doğurduğuna dair inanışı yansıtıyor.

Jigsaw bir teknoloji kuluçka merkezi olarak dünyanın en hassas toplulukları için bilgi erişimini genişletme ve dünyanın en zorlu güvenlik tehditlerine karşı savunma amaçlarıyla teknolojiye yatırım yapacak ve onu inşa edecek.

Değişiklikle birlikte Google Ideas direktörü olan Jared Cohen, Jigsaw’un başkanı oldu. Aynı zamanda Eric Schmidt’e de danışmanlık yapacak.

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Turkcell’in BiP ve diğer dijital servislerinde veri gizliliği ve güvenliğine bakışı

Turkcell, Türkiye'deki kullanıcılara ve onların internet üzerinde gerçekleştirdikleri aktivitelere ait olan verilerin ülke sınırları içinde muhafaza edilmesi konusuna büyük önem veriyor. Yöneticilerinin bu konuya...

Görüntülü konuşma için en iyi uygulamalar

Yeni koronavirüs salgını görüntülü konuşma uygulamalarını hayatımızın en önemli parçalarından biri hâline getirdi. Hem işte hem de özel hayatta, bilgisayardan veya mobil cihazlardan gerçekleştirdiğimiz...

Asus ZenFone 8 ve ZenFone 8 Flip tanıtıldı

Asus, bu yılki ZenFone serisiyle biraz farklı bir dönüş yapıyor. ZenFone 8 Flip, büyük ekranı ve açılır kamera mekanizması ile önceki yılların telefonlarına çok...

HTC Vive Pro 2 ve bağımsız VR başlığı Vive Focus 3 tanıtıldı

HTC salı günü gerçekleştirdiği Vivecon etkinliğinde iki sanal gerçeklik başlığını tanıttı. Bunlar iş odaklı Vive Focus 3 ve "sınıfının en iyisi" olarak nitelendirilen PCVR...