Jide’ın masaüstü Android girişimi Remix OS sonlandırılıyor

jide remix osAndroid’i ekranda yüzen pencerelerle, fare ve klavye desteğiyle, Başlat çubuğu benzeri bir yapı, dosya sistemi ve daha birçok eklentiyle bir masaüstü deneyimine dönüştürmeyi hedefleyen Remix OS için yolun sonu geldi. Yazılımın geliştiricisi Jide, aralarında Remix OS’in ve donanımların da bulunduğu tüm mevcut ürünlerin geliştirme çalışmalarını durdurduğunu açıkladı.

Jide’ın Remix OS tabanlı TV cihazı ve benzeri ürünlerini Kickstarter’da destekleyenlere paraları tamamen iade edilecek. Geri ödeme süreci 15 Ağustosta başlayacak.

Ne var ki, şirket kepenkleri indirmeyecek. Bunun yerine işletmelere ve kurumlara odaklanan yeni bir stratejiyle ilerleyecek. Jide’ın konuyla ilgili basın açıklamasında, şirketin geçen yıl boyunca farklı sektörlerdeki işletmelerden ve girişimlerden artan sayıda istek aldığı ve onlara organizasyonları için mükemmel araçlar geliştirmelerine yardımcı olmaya başladığı belirtiliyor. Mevcut özkaynaklar göz önünde bulundurulduğunda da, dikkatin kurumsal tarafa kaydırılmasına karar verildiği dile getiriliyor.

Yeni dönemde Android’in bir masaüstü işletim sistemi olarak geliştirilmeye devam edilip edilmeyeceği tam olarak belli değil. Ancak şirketin net biçimdeki açıklamasından, Remix OS üzerine yapılan geliştirmelerin durdurulduğu anlaşılıyor.

Jide daha önceleri masaüstü Android vizyonunu bireyler ve işletmeler için ucuz ve hafif bir bilgisayar çözümü olarak satmaktaydı. Bu yılın başlarında Microsoft’un Continuum sistemi gibi,  Remix OS’in akıllı telefonda çalışan, ancak PC gibi de çalışabilecek bir versiyonunun ön gösterimini gerçekleştirmişti. Daha sonra Jide’ın kurucularından David Ko, geniş yelpazedeki Android uygulamalarının Remix OS’te kullanılabileceğini ve bunların müşterileri çekmek amacıyla ücretsiz sağlanacağını da duyurmuştu.

Öte yandan Jide’ın vizyonunun karşısına Google’ın Chromebook’u gibi güçlü bir rakip bulunuyordu. Chromebook’ların artan popülaritesinin üstüne bir de Android uygulamalarının çalıştırılabilmesi eklenince, bu platformun gücü epey artmıştı. Öte yandan Apple da iPad’i bir masaüstü bilgisayarın yerini alır cihaz hâline getirmek için adımlar atıyor.

Jide basın bülteninde kendisini destekleyen mükemmel kitleye teşekkür de etmeyi ihmâl etmiyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iPadOS 15 ile M1 iPad Pro’ların yüksek kapasiteli RAM’i daha fazla kullanılabilecek

Geçtiğimiz haziran ayında iPadOS 15'in ön gösterimi yapıldığında Apple'ın geliştiricilere uygulamalarında daha fazla RAM'den yararlanması imkanı sağlanacağı belirtilmişti. Bu sayede, özellikle iPad Pro'larda sunulan...

Apple’dan iPhone 13 serisi için özel tanıtım videosu – Video

Apple, iPhone 13 ve 13 Pro'nun özelliklerini öne çıkaran ve ürün yelpazesindeki farklılıkları detaylandıran, rehber niteliğinde yedi buçuk dakikalık bir video yayınladı. Videoda Apple,...

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....