Japonya stabil coin’ler için yeni kısıtlamalar getiriyor

google news abone ol

Japonya, Nikkei Asia tarafından verilen habere göre, yalnızca bankaların ve banka havalesi hizmetlerinin stablecoin ihraç etmesine izin verecek yeni kısıtlamalar öneriyor.

Stabil coin’ler, parayı sabit bir fiyatta tutmak amacıyla itibari para birimi, altın veya diğer yatırımlar gibi harici bir varlığa sabitlenen bir tür dijital para birimidir. Tether, bir stabil coin örneğidir ve sıklıkla tartışmalara konu olur. Örneğin, geçtiğimiz ekim ayında, her bir coin’in nakit rezervleri tarafından bire bir desteklendiğine dair iddialardan dolayı için 41 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı. CFTC’ye göre, Tether rezervleri çoğu zaman tam olarak desteklenmedi.

Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), ABD’deki stablecoin’leri düzenlemeye yönelik benzer planların ardından mevzuatı 2022’de uygulamaya koymayı planlıyor. Kasım ayında ABD Hazine Bakanlığı, Kongre’yi bankaların yanı sıra diğer kuruluşların para birimini ihraç etmesini engelleyecek bir yasa çıkarmaya teşvik etmişti.

Hazine Bakanlığı bunun, para birimini ihraç edenin batabileceği ve bunun sonucunda potansiyel olarak diğer finansal piyasaları istikrarsızlaştırabileceği korkusuyla, insanların bir kerede madeni paraları nakde çevirmeye başladığı çıkışları önlemeye yardımcı olacağını belirtiyor. Kısa bir süre sonra ABD Merkez Bankaları Sistemi, Federal Mevduat Sigorta Kurumu ve Para Birimi Denetleme Ofisi, kurumların 2022’de kripto para birimlerini çevreleyen kural ve düzenlemeleri netleştirmeyi planladığını duyurdu.

Japonya’nın finans kuruluşu, stablecoin ihraç etme sınırlamalarına ek olarak, diğer kuralları da sıkılaştırmayı planlıyor. Ajans, stabil coin işlemleri yapan cüzdan sağlayıcılarını denetleyecek ve herhangi bir şüpheli etkinliği bildirmek ve kullanıcıların kimliklerini doğrulamak gibi belirli güvenlik protokollerini takip etmelerini isteyecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
FTX'in iflasıyla zora giren BlockFi Bölüm 11 iflas koruması için başvurdu

Ayrıca Japonya, 2022’de yen tabanlı bir kripto para birimi çıkarmayı planlıyor. DCJPY olarak adlandırılabilecek para birimi, banka işlemleriyle desteklenecek. Bunun şirketler arasında büyük fon transferlerini hızlandırması bekleniyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Recep İvedik 7’den ilk fragman geldi

Disney+ Recep İvedik 7 paylaşımlarına devam ediyor. Çevrimiçi içerik platformu, filmin afişini kısa süre önce paylaşmıştı. Şimdi de filmin ilk fragmanı izleyicilerin karşısına çıktı. Togan...

Vivo Y02 6.51 inç ekran, 5000 mAh pille geliyor

Vivo Y02 geçtiğimiz ağustos ayında tanıtılan Y02s'in ardından resmiyet kazandı. Akıllı telefonda ismi henüz açıklanmayan sekiz çekirdekli bir işlemci bulunuyor. Bu işlemciye 3 GB...

Tesla yeni tasarımla Model 3’ün üretim maliyetini düşürecek

Tesla Model 3'ün yeniden tasarımı için hazırlanıyor. Reuters'ın haberine göre, şirket çalışmaları "Highland" kod adıyla yürütüyor. Tesla'nın amacının üretim sürecinin sadeleştirmek ve gerekli parça...

WhatsApp kullanıcılarının kendilerine mesaj göndermesi kolaylaşıyor

WhatsApp kullanıcılarının kendilerine mesaj göndermesini sağlayan özellik dağıtıma çıktı. Bir tür hatırlatıcı işlevi gören bu özellik sayesinde kullanıcılar unutmamaları gereken şeyleri kendilerine iletebilecek. "Kendine...

ÖNE ÇIKANLAR