James Webb Uzay Teleskobu 18 Aralık’ta fırlatılacak

NASA’nın uzun süredir ertelediği James Webb Uzay Teleskobu sonunda göreve hazır gibi görünüyor. Ajanstan yapılan açıklamada, teleskobun 18 Aralık’ta fırlatılmasının planlandığı belirtildi. Teleskobun testleri geçtiğimiz ayın son günlerinde tamamlanmıştı.

Teleskop, Fransız Guyanası’ndan fırlatılacak Ariane 5 roketiyle yörüngeye götürülecek. Roketin büyük kısmı hazır olsa da, NASA’nın teleskobu Fransız Guyanası’na taşıması biraz zaman alacak.

James Webb Uzay Teleskobu’nun 2016’da tamamlanması ve 2018’de uzaya fırlatılması planlanmıştı. Ancak yapım sürecinin fazla detaylı olması nedeniyle teleskop hedeflenen tarihe yetişmemişti. Montajı 2019’da başlayan teleskobun tamamlanması COVID-19 pandemisi nedeniyle de zaman almıştı.

James Webb Uzay Teleskobu çok uzun bir süre görev yapmayacak. Yörüngede kalması için sürekli olarak yakıta ihtiyaç duyan teleskobun en az beş yıl çalışması planlanıyor. NASA bu sürenin 10 yıla uzamasını umuyor.

Eğitim için tablet önerileri – Video

MediaMarkt için hazırladığımız tablet önerileri videosunda, farklı ekran büyüklüklerine ve teknik özelliklere sahip olan, fiyatları da modelden modele değişiklik gösteren çeşitli tablet önerileri sıralıyoruz.

iOS 15 ve iPadOS 15’in çıkış tarihi belli oldu

Apple, iOS 15 ve iPadOS 15'in kullanıcılarla buluşacağı tarihi açıkladı. Şirketin WWDC 2021'de duyurusunu yaptığı yeni yazılım sistemi güncellemeleri 20 Eylül itibarıyla dağıtıma çıkacak. Hem...