İzleyin: Bill Gates insan dışkısından üretilen temiz suyu içiyor

Gates Vakfı yıllar boyunca kirli suların güvenle içilebilmesini sağlayan bir makinenin arayışı içindeydi. Dünya çapında 2.5 milyardan fazla insanın temiz içme suyu kaynaklarına güvenilir erişimi bulunmuyor, bundan dolayı bu tarz bir makinenin insani yardım hareketleri kapsamında sağlanması büyük önem taşıyor.

Janicki İşleyicisi olarak adlandırabileceğimiz makine sayesinde lağım pisliği su, elektrik ve gübre olarak kullanılabilen steril küle dönüştürüyor. Bu sistem Janicki operatörünün belirli bir ücret karşılığında lağım pisliğini satın almasını ve bu operasyonun maliyetini şebekeye elektrik satarak karşılamasını öngörüyor. Bu iddialı planın hayata geçirilmesi için Gates Vakfı’nın yeterli özkaynaklarının bulunduğu söylenebilir.

Bill Gates, Janicki makinesinin düzgün şekilde çalıştığı konusunda insanları ikna etmek adına iddialı bir gösteri yaptı ve makine tarafından lağım pisliğinden üretilen bir bardak temiz suyu içti. Temiz suyun üretilmesi için beş dakikalık süre yeterli oluyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Samsung Galaxy A72 GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi tüketicilerin biraz daha orta segment telefonlara ilgi göstermesine neden oluyor. Üreticiler de bu segmentteki ürünlerine...
Bu haberi arkadaşınızla paylaşın