Apple iTunes’dan iOS App Store bölümünü kaldırıyor

itunes ios app storeiTunes PC ve Mac uygulamaları özüne dönüyor. Bu programlar bundan böyle iOS uygulamalarının indirildiği bir yer olmayacak, ancak filmler, podcast’ler ve en önemlisi, müzik parçaları için en önemli durak olmayı sürdürecek. Apple’ın yayınladığı iTunes 12.7 Windows ve macOS sürümleriyle birlikte yazılımda önemli bir değişiklik meydana geldi.

Bundan böyle iPhone, iPad veya iPod touch kullanıcıları mobil uygulamaları veya zil seslerini bilgisayarla eşzamanlamak için Apple’ın multimedya yazılımını kullanamayacak. iOS App Store bölümü uygulamadan kaldırıldı.

Uygulamanın güncelleme açıklamalarında “Önceden uygulamaları veya zil seslerini eşzamanlayıp iOS aygıtınıza aktarmak için iTunes’u kullandıysanız bunları Mac’iniz olmadan yeniden indirmek için iOS’teki yeni App Store’u veya Ayarlar’daki Sesler bölümünü kullanın.” şeklinde bir madde bulunuyor.

Ne var ki Apple, güncellemeden sonra bile artık indirilmeye uygun olmayan uygulamaların veya zil seslerinin bile iOS cihazının bilgisayara bağlanmasıyla birlikte eşzamanlanabileceğini söylüyor. Muhtemelen Apple, bu şekilde özelleştirilmiş zil seslerinin iletimini mümkün kılmayı sürdürecek.

Bu arada, iTunes’un bir parçası olan iOS App Store da uygulamadan tamamen kaldırılıyor. Söz konusu bölüm bundan böyle müzik ve multimedya organizasyon programında bulunmayacak.

Apple son yıllarda multimedya yazılımı nedeniyle epey eleştirildi. Bu uygulamanın aşırı yüklü, kalabalık hâle geldiği yönünde eleştiriler yapıldı. Apple en azından attığı bu adımla programı düzenleme yolunda bir adım atıyor ve uygulamayı başlangıçtaki amacına döndürmek için hamle yapıyor. Bildiğiniz gibi, bu program 2001 yılında bir müzik düzenleme yazılımı olarak kullanıma sunulmuştu.

Öte yandan iTunes U koleksiyonları da Apple Podcasts ailesinin bir parçası hâline geliyor. İnternet radyo istasyonları da müzik kütüphanesi kenar çubuğuna yerleştiriliyor. Yeni sürümle ilgili tüm değişikliklerin detaylarına bu yardım sayfasından ulaşabilirsiniz.

Söz konusu adım Apple için iki hedefi birden gerçekleştirmeyi sağladı. Öncelikle kullanıcılar doğrudan iOS 11 ile yenilenen ve editoryal yönü ön plana çıkarılan yenilenmiş App Store ile karşılaşacaklar. Bunun yanı sıra App Store’u kaldırmakla iTunes’u Windows Mağaza’ya getirmek de daha kolay hâle gelecek.

iTunes 12.7 sürümünü Mac App Store’dan yükleyebilirsiniz. Windows kullanıcıları da bu indirme bağlantısını kullanabilirler.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Samsung Galaxy SmartTag Bluetooth ve ultra geniş bant destekleriyle geliyor

Samsung, Galaxy S21 serisini ve Galaxy Buds Pro'yu tanıttığı etkinlikte Galaxy SmartTag adını taşıyan Bluetooth destekli yer bulucu cihazını tanıttı. Kullanıcılar SmartTag'i anahtarlarına veya...

Samsung Galaxy S21, S21 Plus ve S21 Ultra Ön İnceleme – Video

Samsung zaman geçtikçe yılın ilk yarısında çıkardığı amiral gemisi Galaxy S telefonlarının çıkışını daha da öne çekiyor. Yıllar önce şubat ayının sonlarında Barselona'da düzenlenen...

Samsung Galaxy Buds Pro tanıtıldı: Aktif gürültü engelleme, 360 Audio, suya dayanıklılık

Samsung Galaxy Buds Pro, pek çok sızıntının ardından sonunda resmen gözler önüne çıktı. Galaxy S21 serisiyle birlikte Galaxy Unpacked etkinliğinde tanıtılan kablosuz kulaklık, Galaxy...

Galaxy S21, S21 Plus ve S21 Ultra tanıtıldı; işte özellikleri

Samsung, haftalar boyunca süren sızıntı ve dedikoduların ardından 2021'nin ilk amiral gemisi Android telefonlarını duyurdu. Samsung Galaxy S21 serisi içinde Galaxy S21, Galaxy S21...

Galaxy S21 tanıtımının yapılacağı Galaxy Unpacked saat kaçta, nasıl izlenir?

Samsung, Galaxy S21 serisinin yeni üyelerini Samsung Unpacked online yayını ile tanıtacak. Önceden hazırlanmış bir kayıt olarak sunulacak bu tanıtım etkinliğinde S21 serisinin yeni...

Samsung Galaxy A32 5G tanıtıldı: 6.5 inç ekran, 5000 mAh pil

Samsung Galaxy A32 5G, bir süredir devam eden sızıntıların ardından sonunda resmiyet kazandı. Akıllı telefon, Avrupa'da 12 Şubat'ta 280 avrodan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak....

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Ana ekrana ekleyin

Ekle
×