İstanbul Havalimanı 5G teknolojisinin test edildiği ilk yer oluyor

Yurt dışında birçok ülkede faaliyete sunulmaya başlanan 5. nesil mobil iletişim teknolojisi, diğer bir deyişle 5G, Türkiye’de ilk kez İstanbul Havalimanı’nda test edilecek. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bugün paylaştığı bir tweet ile yarın havalimanında düzenlenecek 5G etkinliği için randevu verdi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Türkiye’de faaliyet gösteren üç mobil operatör yarın saat 11.00’de İstanbul Havalimanı’nda, Bakan Karaismailoğlu’nun da katılacağı törenle birlikte 5G teknolojisini yolcuların hizmetine test etmek amacıyla sunacak.

Söz konusu 5G şebekesi ilk aşamada test amaçlı olarak faaliyete geçecek. iPhone 13 serisi, Samsung Galaxy S22 Ultra gibi 5G destekli telefon kullananlar, Türkiye’de ilk kez bir konumda telefonlarında “5G” ibaresini görebilecekler. Uyumlu telefonlarıyla da 5G hızını test etme imkanı bulacaklar.

Eğer yarınki tanıtım toplantısından sonra yolunuz İstanbul Havalimanı’na düşerse, bir 5G uyumlu telefonunuz da varsa, Speedtest veya bu bağlantıdan yapacağınız hız testi sonuçlarını sosyal medyada bizimle, @teknoblog‘u da etiketleyerek paylaşabilirsiniz.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun