iPhone Xs ve Xs Max incelemeleri neler söylüyor?

google news abone ol

iPhone Xs ve Xs Max‘in geçtiğimiz cuma günü başlayan satışlarından hemen önce yurt dışında da ilk iPhone Xs ve iPhone Xs Max inceleme videoları ve yazıları yayınlandı. Apple’ın 2018 model amiral gemilerine her türden yorum geldi.

İki akıllı telefon geçen yılın estetik açıdan çıtayı daha da yükseğe koyan akıllı telefonu iPhone X‘un çizgisini sürdürüyor. Bununla birlikte onu, Apple A12 Bionic işlemciyle daha da hızlandırıyor. Öte yandan iPhone Xs Max de ekranıyla şimdiye kadarki en büyük ekrana sahip Apple telefonu olma unvanını elinde bulunduruyor.

Gerçekten de, iPhone 8 Plus ile hemen hemen aynı boyutlara sahip olan gövdesinde iPhone Xs Max, 6.5 inçlik bir dokunmatik ekran barındırıyor. Diğer yandan iPhone Xs de iPhone X’un 5.8 inçlik OLED panelini koruyor. Aynı zamanda Apple’ın 2018 model cihazları içindeki en küçük boyutlu model oluyor. Yine de, ince çerçeveleri sayesinde nispeten büyük bir ekran alanını sunmayı sürdürüyor.

Apple’ın tik-tak şeklinde nitelendirilebilecek güncelleme döngüsü içerisinde yine bir “S” yılıyla karşı karşıyayız. Böyle yıllarda değişiklikler devrimsel değil, evrimsel nitelikte oluyor. Çıkan ilk iPhone Xs incelemeleri de bu durumu genelde yansıtıyor. Apple’ın yeni amiral gemisi telefonlarının birçok mecradan geçer not almasına rağmen, inceleyen editörler bazı nedenler öne sürerek geçen yıl bir iPhone X satın almış olan tüketicilerin ellerini cüzdanlarına atmayabileceğini söylüyor.

Wired, A12 Bionic’in performansını övse de, telefonların güncellemeye zorlayacak çok cazip bir özellik barındırmadığını söylüyor. TechRadar da, iPhone Xs’in birçok açıdan yeteri kadar iyi olduğunu, ancak geçen yılın telefonu gibi bir şeyleri yeniden tanımlamadığını kaydediyor. NY Times ise, iPhone Xs Max’in büyük ekranını mükemmel buluyor, ancak daha küçük boyutlu Xs’in birçok tüketici için daha iyi olacağını öne sürüyor.

iPhone X sahibi olan, ancak yeni model telefona geçiş yapmayı düşünenler biraz beklemek isteyebilirler. Örneğin Mashable, “Bir iPhone X’unuz varsa ve daha büyük bir ekrana ya da daha iyi kamera performansına sahip olmak sizin için önemli değilse, onunla bir ya da iki yıl daha, özellikle de iOS 12 ile birlikte, iyi şekilde idare edeceksinizdir.” diyor.

The Verge sitesi de iPhone’ların mükemmel ekranlarını ve uzun pil ömürlerini övüyor. Ancak yüksek fiyatlarını hatırlatarak mevcut iPhone sahiplerinin telefonlarını ellerinde tutabileceklerini söylüyor. Google’ın kamera teknolojisiyle de karşılaştırma yapan site, Pixel 2’nin kamerasının önde olduğunu, ancak iPhone Xs’in de çok geride olmadığını söylüyor. Bununla birlikte kamera tarafında önceki iPhone’lara göre önemli ilerlemeler kaydedildiği dile getiriliyor.

iPhone Xs ve iPhone Xs Max’in en büyük rakibi, belki yine Apple’ın elinden çıkacak. iPhone XR gelecek ayın sonlarına doğru yurt dışında satışa sunulacak. Daha düşük fiyat etiketine rağmen, Xs ve Xs Max ile benzer özellikler barındırması bu ürünü şimdiden bütçesini düşünenler için daha cazip hâle getiriyor. Birçok inceleyen editör de iPhone XR’ı beklemenin mantıklı bir hareket olabileceğini söylüyor.

Wall Street Journal, eski iPhone’lardan birine sahip olup yeni modellere geçiş yapmak isteyenlerin, iPhone XR’ın avantajlar ve ödünler bakımından neler getirdiğini görünceye kadar ellerini ceplerine atmayabileceklerini söylüyor. iPhone 8 ve 8 Plus’tan önce çıkmış herhangi bir cihazdan güncelleme yapanların Xs ve Xs Max’te kamera performansı bakımından büyük sıçrama göreceklerini de ekliyor.

Aslına bakarsanız, incelemelerin sonuçları çok fazla şaşırtmıyor. Apple’ın “S” model güncellemeleri devrimden daha çok ince ayar niteliğini taşır. iPhone Xs ve Xs Max de geçen yıl iPhone X’un çok fazla ilgi görmüş ve konuşulmuş olmasının bedelini ödüyor.

Tüm incelemeler Apple’ın güncellemelerinin mükemmel bir akıllı telefonu daha da iyi hâle getirdiği noktasında birleşiyor. Örneğin, iyileştirilmiş LTE performansının etkisinin birkaç yıl içinde daha fazla biçimde hissettirebilir. Her ne olursa olsun, tamamen yeni iPhone XR, daha uygun fiyatının katkısıyla da 2018’in yıldızı olabilir.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitter’dan tweet düzenleme özelliği için yeni paylaşım

Twitter tweet düzenleme özelliğinin duyurusunu bir süre önce yapmıştı. Uzun süredir beklenen bu özelliğin testleri bir süredir devam ediyor. Eylül ayı bitmeden kullanıma sunulacağı...

Redmi Note 11R tanıtıldı: Dimensity 700 işlemci, 5000 mAh pil

Xiaomi Redmi Note 11R daha önce duyurulduğu gibi bugün itibarıyla gözler önüne çıktı. Note 11 serisinin en yeni üyesinin tamamen yeni bir telefon olduğunu...

Google büyük beklentilerle açtığı Stadia bulut oyun hizmetini kapatıyor

Google, bulut oyun hizmeti Stadia'yı kapatıyor. Hizmet, 18 Ocak 2023'e kadar oyuncular için açık kalmaya devam edecek. Google, yurt dışındaki kullanıcıların Google Store üzerinden...

Twitter’dan video izleme deneyimini değiştirecek önemli yenilikler

Twitter TikTok etkisine kapılan sosyal medya platformları arasında yerini alıyor. Mikro blog servisinde videolar artık TikTok'takine benzer şekilde tam ekranda gösterilecek. Buna ek olarak,...

Intel yazılım öncelikli yaklaşımla geliştirici inovasyonunu hızlandırmayı hedefliyor

Intel Innovation'ın ikinci gününde açık bir ekosistemi teşvik etmeye yönelik çabalarının ve yatırımlarının silikondan sistemlere, uygulamalara ve yazılım yığınının tüm seviyelerinde topluluk inovasyonunu nasıl...

Razer ve Qualcomm 5G destekli taşınabilir oyun cihazı için güçlerini birleştirdi

Logitech G Cloud Gaming Handheld taşınabilir oyun cihazı kısa süre önce tanıtılmıştı. Bu cihazın karşısına bir rakip çıkması da fazla zaman almayacak. Razer Edge...