iPhone X’i 2018’e kadar piyasada bulmak kolay olmayabilir

iphone xEğer 1000 dolar ABD veya muhtemel 6100 TL Türkiye başlangıç fiyatlı; Apple’ın yeni nesil çerçevesiz OLED ekranlı iPhone X’unu satın almak isterseniz, bunun için biraz beklemeniz gerekebilir.

KGI Securities’in adını epey sık duyduğumuz teknoloji analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın şimdiye kadar çıkardığı en üst seviye ve aynı zamanda en pahalı iPhone’unun, en azından başlangıçta Apple’ın tedarik zincirinin karşılayabileceğinden daha fazla talep göreceğini tahmin ediyor. Bu demek oluyor ki, başlangıçtaki bir iki ay için iPhone X’u sipariş edenlerin birkaç hafta beklemesi gerekebilir.

Kuo, tam ekranlı tasarımın ve yüz tanıma özelliklerinin iPhone X’e geçiş için cazibe noktaları teşkil edeceğine inandığını söylüyor. Ne var ki, tedarik zincirindeki darboğazlar nedeniyle, talebin arzı karşılamasının 2018’den önce mümkün olmayacağını da sözlerine ekliyor. Kuo, Apple’ın mali yılın bitimine kadar 40 milyon civarında iPhone X ürününü piyasaya sevk etmesini bekliyor. 2018’de de bunun 90 milyona çıkmasını öngörüyor.

Yatırımcı notunda Apple’ın yurt dışında iPhone X ön siparişlerini ve piyasaya çıkışını sırasıyla ekim sonu ve kasım başı olarak belirlemesinin, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus satışlarına olan ilgiyi azaltmamakla ilgilisinin olduğu belirtiliyor. Geçen yılın 7 modellerinin üstüne gelen, iPhone 7S tarzında güncellemeler niteliğindeki her iki telefon için de dün itibarıyla ön siparişler alınmaya başladı.

Dikkatleri iPhone 8 ve 8 Plus’tan çalmanın yanı sıra, ekim ayının sonuna kadar beklemek, Apple’a arzı talep noktasına yaklaştırmak için de zaman kazandırıyor. Yine de, Kuo iPhone X’un bir süre boyunca stok sıkıntısı yaşayabileceğini düşünüyor. Ancak zamanla X için tedarik zincirinin oturması sayesinde Apple’ın da stoklar konusunda yaşaması muhtemel sıkıntılar tamamen ortadan kalkacaktır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Video: Apple AirTag Kutusundan Çıkıyor (Ön İnceleme)

Apple'ın 20 Nisan'daki İlkbahar etkinliğinde duyurusu gerçekleştirilen yeni ürünlerden biri de AirTag olmuştu. Bu eşya takip cihazı hafta içinde Türkiye'de de satışa sunuldu ve...

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Samsung Galaxy A72 GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi tüketicilerin biraz daha orta segment telefonlara ilgi göstermesine neden oluyor. Üreticiler de bu segmentteki ürünlerine...