Teknoloji

iPhone üretiminde Hindistan’ın payı yüzde 50’ye çıkacak

iphone 14 plus inceleme
Teknoblog içeriklerine Google Haberler’de abone olun:

Apple‘ın bir süredir cihaz üretiminde Çin’in ağırlığını azaltmayı istediği biliniyor. Daha önce çıkan haberlerde şirketin 2025 itibarıyla iPhone üretiminin yüzde 25’ini Hindistan’da gerçekleştireceği belirtilmişti. South China Morning Post gazetesinde çıkan yeni bir haberde ise 2027 itibarıyla Hindistan’ın üretimdeki payı yüzde 50 seviyesine yükselecek.

Apple’ın akıllı telefonu için Çinli tedarikçilere verdiği bileşen siparişlerini azalttığına dair haberler de daha önce gündeme gelmişti. Bu nedenle Apple’ın Çinli ortaklarının kazanç beklentileri ve hisse değerleri düşmüştü.

Hindistan’ın hâlihazırda Apple’ın akıllı telefon üretimindeki payı yüzde 5 seviyesinde. Ancak şirket artık yeni modellerini de vakit kaybetmeden bu ülkede üretiyor. İddiaya göre, Apple 2023 model telefonları için Çin ve Hindistan’da eş zamanlı olarak üretime başlayacak.

iPhone dışındaki ürünlerde de üretim Çin dışına kaydırılıyor

Apple iPhone dışında diğer ürünlerinde de üretim ağırlığını Çin’den başka ülkelere kaydırmak için çalışıyor. Cupertino merkezli şirket bu doğrultuda Vietnam’da AirPods ve MacBook üretimi gerçekleştiriyor.

İLGİLİ HABERLER