Teknoloji

Yeni iPhone SE’nin üretimi ertelenebilir veya iptal edilebilir

iphone se 4

Yeni nesil iPhone SE hakkındaki haberler bir süredir etrafta dolaşıyor. Tecrübeli analist Ming-Chi Kuo’ya göre, iPhone SE 4 olarak da anılan bu telefonun çıkışı için daha uzun bir süre boyunca beklemek gerekiyor. Kuo Apple’ın telefonun üretimini iptal etmeyi veya en azından 2024’e kadar ertelemeyi planladığını belirtti.

Tecrübeli analist, giriş seviyesi ve orta segment iPhone’lara olan ilginin düşüklüğünün Apple’ın bu kararında etkili olduğunu dile getirdi. Söz konusu cihazlar arasında üçüncü nesil iPhone SE, iPhone 13 mini ve iPhone 14 Plus gibi telefonlar bulunuyor.

Apple’ın bu cihazların satışında sıkıntı yaşadığına dair haberler daha önce gündeme gelmişti. Söz konusu iPhone modellerinin kendileriyle aynı segmentteki rakiplerine kıyasla cezbedici özelliklerinin daha az olmasının bu durumda etkili olduğu belirtilmişti. Tedarikte yaşanan sıkıntılara rağmen, Apple’ın 2022 model telefonları arasında en büyük ilgiyi iPhone 14 Pro ve Pro Max modelleri görüyor.

iPhone SE 4 konusunda Apple’ın tek kaygısı talep değil

Ancak Apple’ın yeni iPhone SE konusunda kararsızlık yaşamasının tek nedeninin bu olmadığı söyleniyor. Kuo Apple’ın yeni SE’de tam ekran tasarımına geçmeyi planladığını ve bunun da üretim maliyetini ciddi anlamda artıracağını belirtiyor. Mevcut iPhone SE’de iPhone 8’deki gibi 4.7 inç LCD ekran ve Touch ID teknolojisi bulunuyor.

Mevcut iPhone SE Türkiye’de 16 bin 999 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. Tam ekranlı iPhone 12’lerin başlangıç fiyatı ise 24 bin 999 TL. Bu da Kuo’nun bahsettiği tam ekran kaynaklı fiyat farkını görmeyi sağlıyor.

iPhone SE 4 hakkında bilinenler şu an için bunlarla sınırlı. Önümüzdeki dönemde Apple’ın yeni iPhone SE ile ilgili planları konusunda daha fazla detay duymak sürpriz olmayacaktır.