Yepyeni bir iPhone SE 4’ü bekleyenleri sevindirecek yeni haberler var

Apple ile ilgili analiz ve tahminleriyle yakından bildiğimiz analist Ming-Chi Kuo, Apple’ın yeni nesil iPhone SE üzerinde çalıştığını öne sürüyor. Halbuki daha önce, Apple’ın telefonla ilgili çalışmaları iptal ettiğine dair haberleri vardı. Bir Twitter ileti dizisinde Kuo, şirketin projeyi “yeniden başlattığını” ve iPhone SE 4’ün şirketin bütçesinde bir ilk olan bir OLED ekrana ve uzun süredir tedarikçi olan Qualcomm yerine Apple tarafından tasarlanan bir 5G modeme sahip olacağını söylüyor.

Kuo, telefonun aşağı yukarı 6.1 inçlik iPhone 14’ün küçük modifikasyonlara sahip bir versiyonu olacağını, 2024’ün başında üretim hattına gireceğini ve muhtemelen o yıl piyasaya sürüleceğini tahmin ediyor. Telefonun, iPhone 14’ün uydu üzerinden Acil SOS, Face ID ve gece modlu çift kamera sistemi gibi bazı üst sınıf özelliklerine sahip olup olmayacağı ise henüz belli değil. Bu özellikler şu anda 2022 model üçüncü nesil iPhone SE‘de bulunmuyor. Ancak Kuo, Apple’ın geliştirme çalışmalarını sürdürdüğü modemi ana akım telefonlarına getirmeden önce, “mmWave ve uydu iletişimi ile ilgili teknik engellerin üstesinden gelmesi” gerekeceğini söylüyor.

Bu analiz, temel olarak Kuo’nun ocak ayı başlarında geçtiği; iPhone SE 4’ün iptal edildiği ve Apple’ın iPhone 15 ve 16 modelleri için Qualcomm’un yongalarına bağlı kalacağını söylediği analizin tam tersini öne sürüyor. Şimdi, Kuo yeni iPhone SE 4’ün, Apple’ın 4nm mimarisiyle üretilen 5G temel bant çipiyle donatılacağını ve ultra hızlı mmWave teknolojisini değil, yalnızca 6 GHz altı 5G’yi destekleyeceğini öne sürüyor. Bununla birlikte, aynı şeyin mevcut iPhone SE için de geçerli olduğu düşünülürse, bu analizde öne sürülen şaşırtıcı sayılmaz.

Kuo, amiral gemisi telefonlarına ulaşması bir veya iki nesil sürecek olsa bile, Apple’ın iPhone SE’de kendi modemlerini kullanmaya başlamasıyla birlikte Qualcomm’dan tedariğin önemli ölçüde düşeceğinin kaçınılmaz bir sonuç olduğunu söylüyor. Analist, her şeyin yolunda gitmesi durumunda Apple yapımı modemlerin Apple Watch ve iPad’lerde de boy göstermeye başlayacağını öngörüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Galaxy S24+'ta 12 GB RAM seçeneği de sunulacak
Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun