Nasıl Yapılır: iPhone’da otomatik saat ayarını kapatma

iPhone otomatik saat ayarı nasıl kapatılır? Yaz saati uygulamasının kalıcı hâle gelmesi neticesinde kış ayları boyunca da yazın olduğu gibi 45 derece doğu boylamındaki saati baz almaya devam edeceğiz. Sonuç olarak şimdiye kadar saat konusunda eş zamanlı olduğumuz ülkelerle aramazıdaki senkronizasyon bozulacak. Bu durumun akıllı telefon, tablet, bilgisayar gibi elektronik cihazların saat ayarlarında da soruna yol açması bekleniyor.

Bu cihazların büyük kısmında otomatik saat ayarı açık hâlde bulunuyor. Böylelikle cihaz saat bilgisini sunucudan veya şebekeden otomatik olarak alıyor. 30 Ekim Pazar günü saatlerin geri alınmasıyla birlikte mobil cihazınızın saati de geri alınabilir. Her ne kadar mobil cihaz üreticileri ve operatörler böyle bir durumun yaşanmaması için gerekli tedbirleri alsa da, otomatik saat ayarını kapatarak en başından tedbir alabilirsiniz.

Otomatik saat ayarını kapattığınızda telefonunuzu bir analog saat gibi elle ayarlayabilirsiniz.

iPhone Otomatik Saat Ayarı kapatma işlemi aşağıdaki şekilde gerçekleşiyor:

  1. Ayarlar’ı açın.
  2. Genel bölümünü takip edin.
  3. Aşağı doğru kaydırın, Tarih ve Saat seçeneğine tıklatın.
  4. Açılan sayfada bulunan Otomatik Ayarla seçeneğini kapalı duruma getirin.
  5. Bu ayarı kapattığınızda tarih ve saati elle ayarlamanızı sağlayan ayarlar görünecektir. Saat güncel olduğu için herhangi bir ayara dokunmanız gerekmiyor. Saatiniz 30 Ekim tarihinden itibaren de olduğu gibi kalmaya devam edecektir.

F1 Macaristan GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

İki hafta önce Britanya'da olaylı ve heyecanlı bir yarışa sahne olan Formula 1'de, belki de takvimin en sıkıcı yarışlarından birine sıra geldi. Geçişin bir...

Windows 11 için ilk beta sürümü yayınlandı

Microsoft, Windows Insider Programına kayıtlı olanlar için Windows 11'in ilk beta sürümünü yayınladı. Bugüne kadar, Windows 11'e erişmek için Microsoft'un "son derece teknik deneyimli...