iPhone 7 videosu şimdiye kadar çıkan dedikoduları doğruluyor

Yeni anten çizgileri, daha büyük kamera, kaybolan kulaklık jakı... Hepsi doğrulanıyor

iphone 7Yeni nesil iPhone’un, nam-ı diğer iPhone 7’nin eylül ayının başlarında beklenen çıkışına yaklaştıkça, bu cihaza ait sızıntıların da giderek arttığını görüyoruz. Geçen hafta içinde yayınlanan kısa bir videonun ardından, yine geride bıraktığımız hafta sonu iPhone 7 olduğu iddia edilen cihaza ait daha uzun bir video paylaşıldı.

Videoda 4.7 inç ekranlı bir iPhone 7 gövdesi görülüyor. Bu, daha önce çıkmış olan dedikoduları doğrular nitelikte görünüyor. Daha büyük bir kamera, yeniden tasarlanan anten çizgileri, kaldırılan kulaklık jakı ve bunun yerine eklenen hoparlör ızgarası gibi detayları görüyoruz. Ayrıca videoda iPhone 7 olduğu öne sürülen cihazın tasarımı iPhone 6s ile de karşılaştırılıyor. Bu ikisinin birçok açıdan benzer karakterleri taşıdığı görülüyor.

iPhone 7 maketinin uzay grisi renkteki metal gövdesi 6s’in gövdesiyle uyuşuyor. Arkada yer alan kamera çıkıntısı da geçen hafta içinde yayınlanan fotoğraftaki görüntüyle örtüşüyor. Yeni kamera bileşeni metal gövdenin içine hafif kavisli ve tepesinde keskinleşen kenarlara sahip bir çerçeve eşliğinde yerleştiriliyor. Ayrıca kameranın cihazın köşesine doğru yerleştirildiği de dikkat çekiyor. Halbuki mevcut iPhone 6s’te kameranın yatay eksende hafifçe ortaya doğru kaydırıldığı görülüyor. Kamera deliğinin yüzde 25 daha büyük olduğu da dikkat çekiyor. Bu da kamerada önemli güncellemeler yapılacağını işareti sayılabilir. Videoda 5.5 inç iPhone 7 modeli yer almıyor. Bu cihazın iki adet 12 megapiksel sensörlü çift kamera sistemi barındıracağı söyleniyor.

iPhone 7’nin kulaklık jakı barındırmayacağına dair dedikodular sızan bu videoyla da destekleniyor. Kulaklık jakı yer almazken ses kapatma düğmesi olduğu yerde duruyor. Apple, kulaklık jakını kaldırarak buraya ek bir hoparlör ızgarası yerleştirmiş. Büyük ihtimalle iPhone 7, sahiplerine stereo ses deneyimi sunacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Huawei Watch GT 2 Pro; tarzından ödün vermeyen babalar için uygun seçim

Anten çizgileri de mevcut modeldeki tasarımına göre biraz daha çekici hâle getirilmiş. Telefonun arkasında yatay eksen boyunca uzanan iki adet çizgi yerine, yeni antent çizgileri üst ve alt kenarlar boyunca uzanıyor. Bu da arkadaki metal yüzeyin herhangi bir çizgiyle kesilmemesi anlamına geliyor. Apple logosu ve kamera arka yüzeyin sürekliliğini bozan tek unsurlar oluyor.

IPHONE 7 BOYUTLAR BAKIMINDAN IPHONE 6S İLE HEMEN HEMEN AYNI SEVİYEDE OLACAK

Boyutlara bakıldığında iPhone 6s ve iPhone 7 hemen hemen aynı görünüyor. Yükseklik, genişlik ve kalınlıktaki farklar göz ardı edilebilir derecede. Bazı dedikodulara göre, kulaklık jakının kaldırılması sayesinde Apple iPhone 7’yi tamamen suya ve toza dayanıklı olarak pazarlayabilir.

Doğal olarak bu sızıntı cihazı içinde olabilecek değişikliklerden bahsetmiyor. Ancak Apple’ın yeni nesil işlemcisinin, muhtemelen A10’un bu yeni iPhone’da yer alması bekleniyor. A10 ile birlikte daha iyi grafik ve işlem performansı sunulacaktır.

Ayrıca Apple’ın RAM artışında bulunacağı öne sürülüyor. Bazı kaynaklar 2 GB’den 3 GB’ye çıkıştan bahsediyor. Ayrıca birçok kaynak Apple’ın en sonunda 16 GB’lık temel saklama alanı seçeneğini kaldıracağı konusunda hemfikir. Gelecek nesil iPhone’da seçenekler 32 GB’den başlayacak, en üstte de 256 GB kapasiteli bir model bulunacak.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Huawei Watch GT 2 Pro; tarzından ödün vermeyen babalar için uygun seçim

Babalar Günü hediye seçenekleri içinde, Huawei tarafından listenin üst sıralarında yer almaya aday ürünlerden biri olarak gösterilen Huawei Watch GT 2 Pro dayanıklı yüzeyi,...

Galaxy S21 FE tanıtım tarihi için yeni iddia

Samsung'un ağustos ayında yeni katlanabilir telefonlarıyla birlikte Galaxy S21 FE modelini de tanıtması bekleniyordu. Ancak Güney Kore kaynaklı yeni bir haber, bu telefonun tanıtımının...

Beats Studio Buds kablosuz kulaklık tanıtıldı, Türkiye fiyatı belli oldu

Son dakika sızıntılarının ardından Beats, bugün ikinci tam kablosuz kulaklık çifti olan yeni Beats Studio Buds'ı duyurdu. 149,99 dolarlık yurt dışı fiyatına sahip olan...

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...

Babalar Günü için hediye önerileri – Video

Babalar Günü için çok az bir zaman kaldı. 20 Haziran, yani önümüzdeki pazar kutlanacak olan Babalar Günü için henüz bir hediye düşünmediyseniz, alışverişe çıkmadan...

Google Workspace ve Google Sohbet şimdi herkesin kullanımına açıldı

Google bugün, Google hesabı olan herkesin kullanabileceği, Workspace uygulama ve hizmet paketindeki bazı değişiklikleri duyurdu. Google, Workspace uygulamalarının üç milyardan fazla kullanıcısı olduğunu söylüyor,...