iPhone 7 sağlamlık testi çiziklere ve bükülmeye karşı direnci ölçüyor – Video

Her ne kadar daha birkaç saat önce dünya çapında satışa sunulmuş olsa da, Apple’ın 4.7 inç ekranlı iPhone 7’si daha şimdiden ciddi bir sağlamlık testine tutuldu. Görünüşe göre, mat siyah renkli versiyon çizilmelere karşı yeteri kadar dirençli görünüyor, ancak bıçak ile meydana gelebilecek çizilmeler için aynı şeyi söylemek zor. JerryRigEverything adlı bir YouTube kanalı, ilk üretilen ve dağıtıma çıkan iPhone 7 modellerinden bir tanesini edinmeyi başararak bir iPhone 7 sağlamlık testi videosu hazırlamış. YouTube kullanıcısı öncelikle bu cihazı yepyeni kutusundan çıkarıyor, daha sonra da anahtar, bıçak gibi cisimlerle ve biraz da kuvvet uygulayarak buna zarar vermeye çalışıyor.

Genel olarak, iPhone 7’nin günlük hayatta sıklıkla karşımıza çıkabilecek, örneğin cepteki anahtarlık nedeniyle meydana gelebilecek çizikler gibi sorunlara karşı iyi bir performans sergilediği görülüyor. Apple’ın anotlama süreci birçok durumda sağlamlığını gösteriyor. Ancak bir bıçak ucuyla yapılacak çizikler için aynı sağlamlıktan söz etmek mümkün görünmüyor.

Ön tarafa baktığımızda, iPhone 7’nin ekranı metal cisim ile gerçekleştirilen çizik testinde, Mohs sertlik seviyesine göre altıncı seviyeye kadar çıkıyor. Bu sonuç, en son Gorilla Cam barındıran çoğu modern akıllı telefonun elde ettiğiyle paralel görünüyor.

İlginçtir ki, JerryRigEverything arkadaki iSight kamera kapağının safirden yapılmadığını iddia ediyor. Videoda görüldüğü gibi, iPhone’un kamera kapağı sivri bir bıçak ucundan zarar görmüyor, ancak altıncı seviyedeki testte derin oyuklar dikkat çekici olmaya başlıyor. Bu da materyali Mohs sertlik seviyesinde kuvarsın bir seviye, safirin bir varyantının olduğu alüminyum oksitin de üç seviye altına yerleştiriyor.

Apple’ın iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’a ait teknik özellikler sayfasında, bu iki cihazın lens kapaklarının safir olduğu dile getiriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Android 12 Beta 2 sürümüyle eklenen yeni kablosuz kontrolleri

JerryRigEverything’in iPhone 7 sağlamlık testi videosundaki en tartışılır iddialarından bir tanesi de Touch ID ana ekran tuşunun safir yerine cam ile kaplı olması. Bu da altıncı seviye sivri cisimle kolaylıkla çizilebiliyor. Apple, Touch ID’nin ilk kez kullanıldığı iPhone 5s’in çıkışından bu yana, genellikle parmak izi okuyucu sisteminin katmanında safiri kullanmasıyla biliniyor. Ancak safir gibi bir malzeme bu tür bileşen için uygun görünüyor, çünkü iPhone’un ana ekran tuşu sadece arayüz navigasyonunu üstlenmiyor, aynı zamanda erişim korumasını, Apple Pay ile birlikte ödemeleri de işliyor. Parmak izi okuyucusunun yüzeyinin çizilmesi parmak izi okumalarının düzgün şekilde tanınmamasına neden olacaktır, bu da ciddi bir hasar olarak nitelendirilebilir.

Geçen yılın iPhone 6s’i gibi, bu yeni cihaz da 7000 serisi alüminyumdan üretiliyor. Bu da onu normal insanlar için neredeyse bükülemez hâle getiriyor. Gerçekleştirilen bükülme testinde, ekranın kenarının alüminyum gövdeden ayrılması sırasında ortaya çıkan yapışkana dikkat çekiliyor ve bunun su geçirmez madde olduğu iddia ediliyor. Apple, IP67 seviyesinde suya dirençten bahsediyor, ancak yapışkan maddenin gerçekten su geçirmez bir araç mı, yoksa sadece Apple’ın sıvı tabanlı yapışkanı mı olduğu bilinmiyor.

iPhone 7 sağlamlık testi videosuna şüpheyle bakmakta fayda var

Yayınlanan iPhone 7 sağlamlık testi videosu Apple’ın en yeni ve en mükemmel olarak nitelendirdiği akıllı telefonundan sağlamlık anlamında neler beklememiz gerektiği konusunda yeterli bir fikir elde etmemize yardımcı oluyor. Yine de, kanalın tahminlerine ve çıkarımlarına şüpheyle bakmakta fayda olacaktır.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Twitter kullanıcıları kendilerinden bahsedilmesini engelleyebilecek

Twitter kullanıcılarını genellikle tacize maruz bırakan "istenmeyen ilgi"den kurtarmanın yeni bir yolunu test ediyor. Mikro blog servisi, kullanıcıların sessize alma veya engelleme çözümleri olmadan...

Huawei Watch GT 2 Pro; tarzından ödün vermeyen babalar için uygun seçim

Babalar Günü hediye seçenekleri içinde, Huawei tarafından listenin üst sıralarında yer almaya aday ürünlerden biri olarak gösterilen Huawei Watch GT 2 Pro dayanıklı yüzeyi,...

Galaxy S21 FE tanıtım tarihi için yeni iddia

Samsung'un ağustos ayında yeni katlanabilir telefonlarıyla birlikte Galaxy S21 FE modelini de tanıtması bekleniyordu. Ancak Güney Kore kaynaklı yeni bir haber, bu telefonun tanıtımının...

Beats Studio Buds kablosuz kulaklık tanıtıldı, Türkiye fiyatı belli oldu

Son dakika sızıntılarının ardından Beats, bugün ikinci tam kablosuz kulaklık çifti olan yeni Beats Studio Buds'ı duyurdu. 149,99 dolarlık yurt dışı fiyatına sahip olan...

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...

Babalar Günü için hediye önerileri – Video

Babalar Günü için çok az bir zaman kaldı. 20 Haziran, yani önümüzdeki pazar kutlanacak olan Babalar Günü için henüz bir hediye düşünmediyseniz, alışverişe çıkmadan...