Azimli mühendis iPhone 7’ye 3.5 mm. kulaklık jakı ekledi

3.5 mm kulaklık jaklı bir iPhone 7, bu portun kaybından dolayı hâlâ şikayette bulunan Apple fanatiklerinin rüyası olmalıdır. Bir azimli kişi, bu rüyayı gerçeğe dönüştürmeyi başardı.

Daha önce Shenzhen’in ünlü telefon pazarlarından aldığı geri dönüştürülmüş ve yedek parçalarla kendi iPhone 6s’ini yapmayı başaran eski yazılım mühendisi Scotty Allen, bu sefer de yeni ve yine ses getiren bir iPhone projesiyle karşımıza çıkıyor. Apple’ın akıllı telefonun imitasyonunu yapmayı bir adım öteye götüren Allen, bu telefona 3.5 mm. kulaklık jakını da geri getiriyor.

33 dakikalık bir video yayınlayan Allen, tüm inşa sürecini detaylarıyla anlatıyor. Böylelikle mühendisin projeye verdiği çabayı iyi şekilde görme fırsatı elde ediyoruz. Aslına bakarsanız, yaptığı yeteri kadar basit görünüyor. Apple’ın 3.5 mm. Lightning adaptörünü almış ve bunu doğrudan telefonun içine entegre etmiş.

Tahmin edeceğiniz üzere, bu girişim fazlasıyla karışık ve pahalı görünüyor. Allen’ın da Apple’ın adaptörüne entegre edecek bir devre kartı tasarlaması gerekti. Ayrıca bu devre kartını telefona yerleştirmek için de kafa yorması ve telefonu çalışır hâle getirmesi yapması gereken işler arasında bulunuyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Galaxy Z Flip 3 için Ekim 2021 Android güvenlik yaması dağıtımda

Allen’ın tasarımını kısıtlayan bazı unsurlar da söz konusu. Apple’ın Lightning adaptörünün çalışma şekli nedeniyle, telefonu şarj ederken kulaklık jakını kullanmak hâlâ mümkün olmuyor.

Allen, özel devre kartı tasarımının kaynak kodunu açtı, böylelikle başkaları da kendi kartını geliştirip özelleştirilmiş iPhone’larını tasarlayabilirler. Ancak kendi cihazını modifiye etmek isteyenlerin bazı dahili bileşenlerin yerini değiştirmeleri gerekecek. Bunların arasında dokunsal geri bildirim motoru ve pil de bulunuyor.

Mühendise göre, tüm projenin kendisine maliyeti birkaç bin dolar seviyesinde oldu. Parçalar ve ekranlar için üç adet iPhone 7 feda etti, aynı zamanda tonlarca Apple kulaklık adaptörü de harcandı.

Sıra dışı bir şeyler deneyip başarmak isteyenler için bu proje epey cazip görünüyor. Ancak para ve zaman aldığı bir gerçek. Bu kadar zahmetin yerine bir çift Bluetooth kulaklık almak hem maliyet hem de zaman açısından daha mantıklı bir çözüm olabilir gibi görünüyor.

Razer Zephyr RGB yüz maskesi satışa sunuldu

Duyurusu uzun süre önce yapılan Razer Zephyr akıllı yüz maskesi sonunda satışa sunuldu. RGB aydınlatmalı maskenin ABD'deki fiyat etiketinde 99.99 dolar yazıyor. 150 dolar...

Google Android üzerinde iş ve özel yaşamı ayırmayı kolaylaştıracak

Google, Android için sunduğu iş profili özelliğini daha fazla cihaza getirmeyi planlıyor. Söz konusu özellik, iş uygulamalarını ve kişisel uygulamaları ayırıyor. Kullanıcılar dilediklerinde bir...

Artık her Twitter kullanıcısı Sohbet Odası açabilir

Twitter; Spaces, yani Sohbet Odaları'nı ilk olarak Kasım 2020'de, kendi ses merkezli sohbet odaları özelliği olarak, Clubhouse'un başarısını gölgede bırakma girişimi olarak başlatmıştı. Ancak...

Huawei nova 9, Watch GT 3 ve FreeBuds Lipstick tanıtıldı, işte özellikleri

Huawei nova 9, Viyana'da gerçekleştirilen etkinlikle küresel sahnede görücüye çıktı. Etkinlikte akıllı telefona Huawei Watch GT 3 ve FreeBuds Lipstick de eşlik etti. Çinli...