Apple 2023 model iPhone’larda da Qualcomm’un 5G modemlerini kullanacak

google news abone ol

Apple bir süredir iPhone’larda kullanılması için kendi modem çiplerini geliştiriyor. Şirketin bu çiplere ilk olarak 2023’te piyasaya çıkacak iPhone 15 serisinde yer vereceği söyleniyordu. Ancak Qualcomm’dan gelen bir açıklama, Apple’ın 2023 model iPhone’larında da üçüncü taraf modemleri kullanacağını gösteriyor.

Bloomberg’in haberine göre, Qualcomm yatırımcılarına Apple’ın ana modem tedarikçisi olmayı sürdüreceği bilgisini verdi. Daha önce çıkan haberlerde, Qualcomm’un 2023’te piyasaya sürülecek iPhone’ların yüzde 20’lik kısmı için modem tedarik edeceği belirtilmişti. Ancak Qualcomm’un açıklaması, Apple’ın 2023’te öncelikle kendi üretimi olan modem çiplerini tercih edeceği iddiasını boşa çıkarıyor.

Apple 2019’da Intel’in akıllı telefonlar için modem geliştiren birimini 1 milyar dolar karşılığında satın almıştı. Bu satın almayla birlikte Cupertino merkezli şirket 17 binden fazla patentin bulunduğu bir portföyün sahibi olmuş ve 2200’den fazla Intel çalışanını da transfer etmişti. Aynı yıl içinde Apple ve Qualcomm’un patent telif ücretleri nedeniyle mahkemeye taşınan kavgası da uzlaşmayla sonuçlanmış ve taraflar 2025’te sona erecek bir anlaşmaya imza atmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iPhone 14 Pro İncelemesi

Apple için üçüncü taraf tedarikçilere olan bağımlılığını azaltmak büyük önem taşıyor. Şirket bu çerçevede Mac’lerde Intel’in işlemcileri yerine kendi tasarımı olan işlemcileri kullanmaya başlamıştı. Ancak Intel’in telefonlar için hazırladığı 5G modemler, şu an için Qualcomm’un modemleriyle aynı performansı sunamıyor. Bloomberg’in haberine göre, Apple’ın prototip modem çiplerinde de aşırı ısınma sorunu görülüyor.

Beklenen değişim iPhone 15 serisiyle olmayacak

Qualcomm’un Apple’ın iPhone 14 ve iPhone 14 Pro’larda kullandığı uydu iletişimi modülünün tedarikçisi olduğunu belirtmekte de fayda var. Ancak bu sistemdeki bazı radyo frekansı bileşenleri de Apple tarafından tasarlandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iPhone 14 Plus Ön İnceleme - Video

Apple’dan konu hakkında bir açıklama gelmiş değil. Ancak şimdilik iPhone 15 serisinin üyeleri Qualcomm’un 5G modemlerini taşıyacak gibi görünüyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitter şirketlere altın rengi, resmi kurumlara gri tik verecek

Twitter yenilenmiş Onaylamış Hesap programını 2 Aralık'ta hayata geçirecek. Yenilenmiş programda manuel doğrulama aşaması uygulanırken, farklı kullanıcı türleri için farklı renklerde tikler verilecek. Konuyla...

Netflix Sıcak Kafa dizisinden yeni görüntüler paylaştı

Netflix Sıcak Kafa dizisinin duyurusunu daha önce yapmıştı. Apokaliptik bir dünyayı anlatan dizinin resmi fragmanı ve yeni görüntüleri paylaşıldı. Yeni görüntüler izleyicileri nelerin beklediği...

Spotify Storylines Gaye Su Akyol’un yeni albümüyle Türkiye’de

Spotify’ın sanatçılar ve hayranları arasındaki bağı her zamankinden daha fazla güçlendiren özelliği Storylines, Türkiye’deki müzikseverlerle buluşuyor. Spotify Storylines, ilk kez, Gaye Su Akyol’un dördüncü...

Twitter’daki genel af için karar verildi, gelecek hafta başlıyor

Twitter'ın sahibi ve CEO'su Elon Musk, yasaklanan hesaplar için sunulacak genel affın gelecek hafta uygulamaya gireceğini söyledi. Bu genel af, CEO'nun söylediğine göre, "yasaları...

ÖNE ÇIKANLAR