Teknoloji

iPhone 15 Pro modellerinin yeni tuşları için bir sızıntı daha

iphone 15 pro

Apple’ın iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerini 2023’ün eylül ayında tanıtması bekleniyor. Ancak telefonlarla ilgili sızıntılar uzun süredir etrafta dolaşıyor. Bu sızıntılara son olarak CAD dosyaları doğrultusunda hazırlanmış taslak tasarımlar eklendi. Görseller iPhone’un tuşlarında beklenen değişimi gözler önüne seriyor.

Apple’ın yeni iPhone’larda fiziksel tuşlardan vazgeçeceği ve bunların yerine katı hâl tuşlarına geçiş yapacağına dair haberler daha önce gündeme gelmişti. Yeni görseller de bu iddiayı doğruluyor. Şirket iPhone’da iki fiziksel ses tuşu yerine tek bir dokunmatik ses tuşunu tercih ettiği görülüyor.

TikTok’un Çin versiyonu Douyin’de paylaşılan bir video, söz konusu değişimi gösteriyor. Bu video, ünlü duyumcu ShrimpApplePro tarafından daha geniş kitlelere ulaştırıldı. Videonun tamamı sızan CAD görsellerinden oluşyor.

Apple yeni telefonuyla birlikte iPhone’un sesini tek bir hareketle tamamen kısan anahtardan da vazgeçecek gibi görünüyor. 2007’den bu yana çıkan tüm iPhone’larda mevcut olan bu anahtarın yerini yine bir katı hâl butonunun alması bekleniyor.

iPhone 15 ile iPhone 15 Pro arasındaki farklara tuşlar da eklenebilir

iPhone 15 ve iPhone 15 Plus modellerinde bu yaklaşımın uygulanıp uygulanmayacağı ise belirsizliğini koruyor. Apple’ın bu modellerde mevcut fiziksel tuşlardan ve anahtardan yararlanabileceği belirtiliyor. Katı hâl tuşlarına geçiş yapılması, üst segment iPhone’ların suya dayanıklılığının artabileceği anlamına geliyor. Şirket ABD’de satılan iPhone 14 modellerinde fiziksel SIM yuvalarını kaldıracağını da daha önce açıklamıştı. iPhone 15 serisinde bunun dünya geneline uygulanıp uygulanmayacağı belirsizliğini koruyor. CAD görsellerinde SIM kart yuvası açık şekilde görülüyor.

iPhone 15 ve iPhone 15 Pro modellerinin yukarıda da belirttiğimiz gibi eylül ayında tanıtılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Telefonlar tanıtımdan yaklaşık bir hafta sonra kullanıcılarla buluşacak.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER