iPhone 15 Pro ve Pro Max geçmiş modellerden daha yüksek fiyatlarla piyasaya çıkacak

2023 model iPhone’lardan birini almak isteyenlerin cebinden daha önceki senelere kıyasla biraz daha fazla para çıkacak gibi görünüyor. En azından iPhone 15 Pro ve Pro Max modelleri için bunun işaretini veren bazı iddialar mevcut. Bunlardan birini Haitong International Securities’den analist Jeff Pu gündeme getirdi.

Pu’ya göre, Apple’ın yeni Pro ve Pro Max telefonları seleflerine kıyasla daha yüksek fiyatlarla satılacak. Pu fiyat konusunda kesin bir bilgi vermese de; titanyum çerçeve, katı hâl butonlar, A17 Bionic işlemci, daha fazla RAM kapasitesi ve Pro Max model için daha iyi optik zum imkânı getiren periskop lens gibi yeni donanımsal özelliklerin fiyatı artıracağı belirtiliyor.

Fiyat artışıyla ilgili dedikodular daha önce de gündeme gelmişti. Geçtiğimiz ocak ayında Weibo’da yapılan bir sosyal medya paylaşımında iPhone 15 serisinin tamamında bir fiyat artışının söz konusu olabileceği, Pro ve Pro Max modellerinde bu artışın 100 doları bulabileceği belirtilmişti. Pro ve Pro Max modellerinde çift ön kamera, daha büyük kamera sensörü, 48 megapiksel ana kamera da olası özellikler arasında sayılıyor.

iPhone 15 Pro modellerinin fiyatlarının yükselmesi iPhone 15 ve 15 Plus’a ilgiyi artırabilir

Ocak ayında çıkan başka bir haberde ise Pro modellerin fiyatlarının artırılacağı ve böylelikle diğer modellerin satışlarının yükselmesi hedeflendiği belirtilmişti. Söz konusu fiyat artışlarının küresel ölçekte geçerli olması bekleniyor.

Türkiye’de yeni iPhone’lar her yıl dünyanın geri kalanından bağımsız şekilde daha yüksek fiyatlarla piyasaya çıkıyor. Hatta ekonomide yaşanan dalgalanmalar nedeniyle fiyatlara ara dönemlerde zam da yapılabiliyor. Küresel ölçekte ve dolar bazında yapılacak bir fiyat artışının Türkiye yansımalarının olacağını tahmin etmek de pek zor değil.

Apple’ın hem iPhone 15 hem de iPhone 15 Pro modellerinde USB-C girişine, Dynamic Island ekran tasarımına ve daha kavisli bir çerçeveye yer vermesi bekleniyor.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun