Teknoloji

Apple iPhone 15 Pro modellerinde farklı bir tuş deneyimi sunabilir

iphone 15 pro

Apple’ın önümüzdeki yıl çıkaracağı iPhone 15 Pro modellerinde fiziksel ses kontrol ve güç tuşlarının yerine dokunsal geri bildirim verebilen katı hâl butonlarını tercih edebileceği söyleniyor. Bu iddiayı gündeme getiren isim, Apple ürünleriyle ilgili isabetli analiz ve öngörüleriyle tanınan analist Ming-Chi Kuo oldu.

Bu butonların iPhone 7’de de kullanılan fiziksel olmayan ana ekran tuşuna benzer bir yapıda olabileceği belirtiliyor. Söz konusu tuş, Taptic Engine adını taşıyan dokunma motoruyla tuşa basma hissini titreşimler aracılığıyla veriyordu. Bu tuşların MacBook’ların izleme dörtgenine benzemesi de muhtemel görünüyor. MacBook’ların izleme dörtgeni de tıklatma hissini benzer bir dokunma teknolojisiyle sağlıyor.

Bunun için iPhone’daki mevcut Taptic Engine’in yanı sıra ekstra Taptic Engine’lerin eklenmesi gerektiği belirtiliyor. Kuo, Twitter paylaşımında telefonun sağ ve sol kenarlarına birer Taptic Engine yerleştirileceğini ve bu sayede fiziksel butona basma hissinin sağlanacağını dile getirdi. Bu değişiklikle birlikte iPhone’da bir olan Taptic Engine sayısı üçe çıkacak.

Apple’ın benzer bir değişikliği suya dayanıklılığı artırmak için Apple Watch’ta yapacağı iddiası 2018’de de gündeme gelse de, bu gerçekleşmemişti. Tuşsuz bir tasarımın iPhone’a nasıl bir fayda sağlayacağı da şu an için bilinmiyor. Ancak ekstra Taptic Engine eklemenin telefonun karmaşıklığını azaltmak yerine artması muhtemel görünüyor.

Kuo tuşsuz tasarım ve Apple’ın şimdiden doğruladığı USB-C’ye geçişin iPhone 15 Pro modellerindeki en büyük iki değişiklik olacağını belirtiyor. Tecrübeli analistin öngörüleri genellikle doğru çıksa da, iPhone 15 ve iPhone 15 Pro’nun tanıtılmasına neredeyse bir yıllık bir süre olduğunu be bu sürede işlerin değişebileceğini unutmamak gerekiyor.

İLGİLİ HABERLER