Teknoloji

iPhone 15 Pro modellerinde fiziksel tuşlar büyük değişimden geçebilir

iphone 15 pro

iPhone 15 Pro ve Pro Max, fiziksel ses ve güç düğmelerinin yerine dokunsal geri bildirim kullanan sabit tuşlara sahip olabilir. Apple analisti Ming-Chi Kuo‘nun dile getirdiği bu iddiaya göre, gelecek yıl bu zamanlarda göreceğimiz Pro model iPhone’lar, ilk kez iPhone 7’de gördüğümüz, telefon çalışmadığı zaman işlemeyen titreşimli dokunmatik ana ekran düğmesine benzer tuşlara sahip olacaklar.

Bütçe dostu iPhone SE’nin ikinci ve üçüncü nesil modellerinin yanı sıra iPhone 8’de de Apple’ın Taptic Engine motoru tarafından desteklenen sabit ana ekran düğmesi bulunuyor. Apple aynı teknolojiyi, iOS 16’daki dokunmatik klavye tuş efektleri ve MacBook’larında yer alan Force Touch izleme dörtgenlerinde de kullanıyor.

Kuo, konuyla ilgili bir tweet’te, Apple’ın kullanıcılara fiziksel düğmelere basıyormuş gibi hissettirerek güçlü geri bildirim sağlamak için iki üst düzey iPhone 15 modelinin sol ve sağ tarafına Taptic Engine yerleştirmesi gerektiğini dile getiriyor. Bu, iPhone 15’teki Taptic Engine motorlarının sayısının birden üçe çıkacağı anlamına geliyor. Kuo, baz modeller olacak iPhone 15 veya iPhone 15 Plus’tan bahsetmiyor. Bu nedenle iki model eskiden olduğu gibi aynı tıklamalı güç ve ses düğmelerine sahip olabilir.

Şirketin 2018’de Apple Watch’a sabit ve dokunmatik bir düğme getirmek istediği biliniyor, ancak bu hâlâ gerçekleşmedi. Yaklaşık 28 bin TL’lik fiyat etiketine sahip olan Apple Watch Ultra bile fiziksel tuşlarla gelmeye devam ediyor. iPhone 15’in çıkışına yaklaşık bir yıl zaman olsa da, gelecek yılın en üst seviyedeki iPhone’unda “Pro Max” yerine “Ultra” etiketinin kullanılabileceği belirtiliyor. Ayrıca Apple, Dynamic Island’ı yalnızca Pro sürümlerinde değil tüm modellerde kullanabilir. Bunun yanı sıra iPhone 15’in USB-C portuna sahip ilk iPhone olması bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER