Teknoloji

iPhone 14’ün söküm işleminde görülen ve self servis tamiri kolaylaştıran tasarım detayı

iphone 14

iFixit’ten gelen yeni bir iPhone 14 sökme işlemi videosu, son kullanıcıların telefonlarını tamir edebilmelerini kolaylaştıracak, çıkarılabilir arka cam gibi önemli bir iyileştirmeyi gösteriyor. Videoda yalnızca bir ısıtma matı, bir vantuz ve bir açma pensi kullanarak arka cam paneli nasıl kolaylıkla kaldırabileceğiniz görülüyor. Bu, tamiri kolay olmayan son birkaç nesil iPhone’a göre büyük bir değişim niteliğini taşıyor.

Sitesinde yayınladığı bir makalede iFixit, süreci daha ayrıntılı olarak açıklıyor ve arka camın sadece iki vida ve tek bir konektörle sabitlendiğini belirtiyor. Apple, çok güçlü olmayan bir yapıştırıcı kullanmış gibi görünüyor, bu da arka paneli herhangi bir pahalı alet kullanmadan çıkarmayı çok daha kolay hâle getiriyor. Ayrıca iFixit aynı vidaları çıkarmanın, onu da onarmanız gerektiğinde ekrana erişmenizi sağlayacağına dikkat çekiyor.

Apple, cam arka yüzü ilk olarak iPhone 8 ile çıkardı. Bu paneli değiştirmek kolay veya ucuz bir iş değil. Şu anda Türkiye’de iPhone 14 serisi için sunulan arka cam değiştirme maliyeti 20 bin TL’ye yakın fiyatlara ulaşabiliyor.

Arka camı kendiniz değiştirmek isteseniz bile, Apple normal bir kullanıcının arka camı değiştirmesini neredeyse imkansız hâle getiriyor. Bu işlem için lazer kullanmak veya her bir cam parçasını panelden ayırmak için dikkatli bir kırma ve çıkarma işlemi uygulamak gerekiyor.

Apple, iPhone 14’te yapılan bu tamir edilebilirlik ilerlemesi konusunda sessiz kaldı. Bu, şirketin onarımlar ile ilgili attığı adımlar göz önüne alındığında garip görünüyor. Şirket, bu yılın başlarında self servis onarım hizmetini başlatarak kullanıcılara iPhone 12 ve 13’ün yanı sıra M1 MacBook’ları tamir etmek için ihtiyaç duydukları parçaları sağlamıştı. Apple’ın self servis onarım programını iPhone 14’ü içerecek şekilde genişletmeyi ne zaman planladığı belli değil, ancak şirket bunu yapma seçeneği sunarsa arka camı onarmayı çok daha ucuz hâle getirmelidir.

iFixit, “Mümkün olduğunca duvarlarla çevrili ve aşılmaz ürünler tasarlayan bir şirket olan Apple, bu telefonun onarımını daha kolay hale getirmek için elinden geleni yaptı.” diyor. iPhone 14’e, iPhone 7’den bu yana bir iPhone’un aldığı en yüksek onarılabilirlik puanı olan 10 üzerinden yedi onarılabilirlik puanı veriyor.

İLGİLİ HABERLER