iPhone 14 serisi için dikkat çekici işlemci iddiası

Apple’ın özel tasarım işlemcisi, iPhone’ların Android telefonlar karşısındaki en önemli avantajlarından biri olmaya devam ediyor. Her yıl benchmark sonuçları ve gerçek kullanıma dayalık karşılaştırmalar, bu durumu gözler önüne seriyor. iPhone 13 serisi henüz tanıtılmadan iPhone 14 serisinin işlemcisiyle ilgili yeni bir iddia gündeme geldi.

Apple’ın iPhone 13 serisinde mevcut A14 Bionic’e kıyasla daha verimli olan A15 Bionic işlemciyi kullanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak A15 Bionic de tıpkı A14 Bionic gibi 5 nm çip tasarımına sahip olacak. Daha küçük çipler yapmak daha zorlu bir görev gibi görünse de, Asya kaynaklı haberler TSMC’nin yakında 3 ve 4 nm yonga üretimine başlayabileceği anlamına geliyor. Apple’ın 2022’de çıkaracağı iPhone’ların kalbinde 3 nm. yongaların bulunabileceği anlamına geliyor.

3 nm çiplerin 5 nm çiplere kıyasla yüzde 15 daha hızlı olacağı ve yüzde 30 daha az enerji tüketeceği söyleniyor. Bu performans artışının Apple’ın A serisinin yanı sıra M serisi işlemcilerine de yansıması bekleniyor. 3 nm yongaların 2022 model iPhone’lar için hazır olup olmayacağı bilinmese de, konuşulan takvim bunun ihtimaller dahilinde olduğunu gözler önüne seriyor.

iPhone 14 serisinde 3 nm mi yoksa 4 nm mi çip kullanılacağı henüz bilinmiyor. Ancak TSMC’nin bu yongaları üretme kapasitesi, Intel’i biraz daha baskı altına alacak gibi görünüyor. Çünkü Intel kendi üretiminde henüz bu seviyeye gelebilmiş değil. Apple’ın gelecek Mac modellerinde de 3 veya 4 nm M serisi işlemciler kullanmayı planladığı biliniyor. Şirket geçtiğimiz yaz iki yıl içinde tüm Mac’lerde M serisi işlemciler kullanmayı hedeflediğini açıklamıştı. Bu hedefe önümüzdeki yaz ulaşılması bekleniyor.

Google arama gelirleri rekor kırdı, YouTube gelirleri patladı

Google, geride kalan üç aylık dönemde 17,9 milyar dolarlık rekor bir kâr elde etti ve bu finansal tablolar sayesinde, COVID-19'a rağmen yükselen diğer teknoloji...

Instagram 16 yaşından küçükler için hesapları varsayılan olarak gizli yapıyor

Facebook'a ait Instagram, uygulamayı gençler için daha güvenli hale getirmek için tasarladığı çeşitli değişiklikleri kullanıma sunuyor. Artık, hizmete kaydolan ve 16 yaşından (veya belirli...