Manşetler

Sarı renkli iPhone 14 ve 14 Plus duyuruldu

sarı iphone 14

Apple salı günü, bir süre önce sızıntılarını gördüğümüz, iPhone 14 ve iPhone 14 Plus’ın yeni sarı renk seçeneğiyle seriye daha fazla renk seçeneği ekledi. Apple’ın belirttiğine göre, diğer renk seçenekleri gibi uzun ömürlü olacak şekilde tasarlanıp geliştirilen sarı iPhone 14 ve iPhone 14 Plus, dayanıklı Ceramic Shield ön yüzeye, daha iyi bir performans sürekliliği ve daha kolay onarımlar için güncellenmiş iç tasarıma ve muhteşem bir pil ömrüne sahip.

Her iki model de üst seviyede fotoğraflar ve videolar için çift kamera sistemi, güçlü A15 Bionic çip ve uydu üzerinden Acil SOS ve Trafik Kazası Algılama gibi yenilikçi güvenlik özelliklerini içeriyor. Yeni sarı iPhone 14 ve iPhone 14 Plus için 10 Mart Cuma gününden itibaren ön sipariş verilebilecek ve bu modeller 14 Mart Salı gününden itibaren satışa sunulacak.

“İnsanlar iPhone’u seviyor ve her gün her şeyde iPhone’a güveniyor. Şimdi yeni sarı iPhone 14 ve iPhone 14 Plus ile seriye heyecan verici bir model daha ekleniyor.” diyen Apple’ın Global ürün Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Bob Borchers, sözlerine şöyle devam ediyor: “Olağanüstü pil ömrü, hafif tasarım, profesyonel seviyede kamera ve video özellikleri, uydu üzerinden Acil SOS gibi çığır açan güvenlik özellkleri ve iOS 16’nın sunduğu her şey iPhone 14’ü yeni bir iPhone almak isteyenler için muhteşem bir seçenek haline getiriyor.”

iPhone 14 ve 14 Plus fiyatları

iPhone 14 ve iPhone 14 Plus; 128 GB, 256 GB ve 512 GB depolama seçenekleriyle, sırasıyla 32.999 TL ve 36.999 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

iPhone 14 ve iPhone 14 Plus özellikleri

6.1 inç iPhone 14 ve 6.7 inç iPhone 14 Plus, havacılık ve uzay endüstrisi standartlarında alüminyumdan oluşan, suya ve toza dayanıklı bir tasarıma sahip. Diğer tüm akıllı telefon camlarından daha sağlam olan Ceramic Shield ön yüzey ise iPhone’u sıvı dökülmesine ve kazalara karşı koruyor. Güncellenmiş iç tasarım, ağır iş yüklerinde ve yüksek güç gerektiren oyunlarda daha iyi bir performans sürekliliği sunuyor ve onarımları kolaylaştırıp maliyetlerini azaltıyor. Her iki model de Dolby Vision desteğinin yanı sıra maksimum 1200 nit HDR parlaklığını destekleyen OLED teknolojili göz alıcı Super Retina XDR ekrana sahip. Bir iPhone’da şimdiye kadarki en uzun pil ömrünü sunan iPhone 14 Plus’ın daha büyük ekranı oyun oynamak, içerikleri ve Apple Fitness+ antrenmanlarını izlemek için mükemmel görünüyor.

Tüm renk seçenekleriyle iPhone 14 serisi gösteriliyor.
iPhone 14 ve 14 Plus’ın mevcut renklerinin arasına sarı da ekleniyor

iPhone 14 ve iPhone 14 Plus ile kullanıcılar, gelişmiş çift kamera sistemini ceplerinde taşıyabiliyor. Sistemde, muhteşem fotoğraflar ve videolar için daha büyük sensöre sahip olan etkileyici ve yeni bir pro seviye Ana kameranın yanı sıra benzersiz perspektifler yakalamayı sağlayan Ultra Geniş kamera bulunuyor. Hem iPhone 14 hem de iPhone 14 Plus, daha net yakın çekimler ve muhteşem grup selfie’leri için farklı uzaklıktaki birden fazla süjeye otomatik olarak odaklanan yeni TrueDepth ön kameraya sahip. Daha geniş diyafram ise loş ışıkta çok daha parlak renkli ve ayrıntılı çekimleri mümkün kılıyor.

iPhone 14 serisi, orta ila loş ışıkta fotoğraf çekme performansını önceki nesle göre TrueDepth ve Ultra Geniş kamerada 2 kata ve yeni Ana kamerada 2,5 kata kadar olmak üzere tüm kameralarda artıran Photonic Engine özelliğini kullanıcılara sundu. Donanım ve yazılımın kusursuz entegrasyonu sayesinde Photonic Engine, belirgin olmayan dokuları koruyor, daha güzel renklerle sonuç veriyor ve fotoğrafın daha fazla bilgi içermesine imkan tanıyor.

iPhone 14 serisindeki Hareket modu ve Sinematik mod gibi video özellikleri kullanıcılara yaratıcılıklarını sergileme imkanı veriyor. Hareket modu, hareket halindeyken çekilen videolarda bile ciddi sarsıntılara ve hareketlere uyum sağlayarak net görüntüler elde etmeye olanak tanıyor. Saniyede 30 kare 4K ve saniyede 24 kare 4K desteği veren Sinematik mod, odağı basit ve yenilikçi bir biçimde otomatik olarak değiştiren alan derinliği efekti sayesinde sinematik görselliğe sahip anlar yakalayabiliyor.

Hareket modu, videonun hareketin tam ortasında çekildiği durumlarda bile sarsıntı, hareket ve titreşimlere uyum sağlayan inanılmaz netlikte videolar sunuyor.

Uydu üzerinden Acil SOS özelliği gösteriliyor.

iPhone 14 ve iPhone 14 Plus’ta güvenlik özellikleri

iPhone 14 ve iPhone 14 Plus, en çok ihtiyaç duyulan anlarda acil yardım sağlayabilen kritik güvenlik özellikleri sunuyor. Özel olarak tasarlanan bileşenler ve bunlara tamamen entegre olan yazılımlar ile geliştirilen uydu üzerinden Acil SOS özelliği, kullanıcıların hücresel ağ veya Wi-Fi kapsamı dışındayken acil çağrı merkezlerine mesaj göndermesine imkan tanıyor. Üstelik kullanıcılar ağ bağlantısının olmadığı yerlerde arkadaşlarına ve ailelerine nerede olduklarını göstermek için Bul uygulamasını açıp uydu üzerinden konum paylaşabiliyor. ABD, Kanada, Fransa, Almanya, İrlanda ve Birleşik Krallık’ta kullanıcılara acil durumlarda yardımcı olan bu servis, bu ayın sonuna doğru Avusturya, Belçika, İtalya, Lüksemburg, Hollanda ve Portekiz’de de kullanıma sunulacak.

iPhone 14 serisindeki Trafik Kazası Algılama özelliği, ciddi trafik kazalarını algılayabiliyor ve kullanıcı bilincini yitirirse veya iPhone’una ulaşamazsa acil çağrı merkezini otomatik olarak arayabiliyor. Bir milyon saatin üzerinde gerçek sürüş ve çarpışma verilerinden beslenen Apple tasarımı hareket algoritmaları; iPhone’daki yeni ivmeölçer ve jiroskobun yanı sıra GPS, barometre ve mikrofonla5 birlikte bu yenilikçi güvenlik özelliğini hayata geçiriyor. Trafik Kazası Algılama özelliği Apple Watch ile birlikte kullanıldığında her iki aygıtın benzersiz güçlü yönlerinden kusursuz biçimde yararlanarak kullanıcıların yardıma etkili bir şekilde ulaşmalarını sağlıyor.

iPhone 14 ve 14 Plus’ta A15 Bionic çip var

A15 Bionic çip sayesinde iPhone 14 ve iPhone 14 Plus, profesyonel düzeyde güçlü bir performans sunuyor. 5 çekirdekli GPU zorlu iş akışlarını daha da hızlandırıyor ve hem video uygulamalarında hem de yüksek performans gerektiren oyunlarda daha kusursuz grafikler sunuyor. A15 Bionic çip aynı zamanda Photonic Engine, Hareket modu ve Sinematik mod gibi kamera özelliklerine güç veriyor. Üstelik bütün bunları yaparken etkileyici bir pil ömrü sunuyor ve Secure Enclave veri şifreleme ile gizliliği ve güvenliği koruyor. İki adet performans ve dört adet verimlilik çekirdeğine sahip 6 çekirdekli CPU zorlu görevleri kolayca tamamlayabiliyor. Saniyede 15,8 trilyon işlem yapabilen 16 çekirdekli Neural Engine sayesinde iOS 16’daki özellikler ve üçüncü taraf uygulama deneyimleri için yapay öğrenme işlemleri daha da hızlı gerçekleştiriliyor.

5 çekirdekli GPU’ya sahip A15 Bionic hem daha akıcı grafikler sunuyor hem de inanılmaz bilişimsel fotoğraf özelliklerine ve olağanüstü pil ömrüne güç verirken yerleşik gizlilik sağlıyor.

İlginizi çekebilir

iOS 16 ile yüklü geliyor

Fotoğrafların süjelerini saatin önüne mükemmel şekilde yerleştiren çok katmanlı bir efekt, bilgilerin tek bakışta görülmesini sağlayan araç takımları ve ilham veren yeni bir duvar kağıdı galerisiyle iOS 16, Kilit Ekranı’nda şimdiye kadar yapılan en büyük güncellemeyi sunuyor. Kilit Ekranı’na bağlanmanın ve uygulamalarda Odak filtreleri oluşturmanın yeni bir yolunu sunan Odak özelliği şimdi daha da güçlü. Canlı Etkinlikler, kullanıcıların spor karşılaşmaları veya araç paylaşımı gibi etkinlikleri doğrudan Kilit Ekranı’ndan gerçek zamanlı olarak takip etmelerini sağlıyor. Mesajlar uygulamasıyla kullanıcılar mesajları düzenleyebiliyor, geri alabiliyor ve yazışmaları okunmadı olarak işaretleyebiliyor.7 Kimlik hırsızlığına veya veri sızıntılarına karşı korunan yeni nesil geçiş anahtarları sayesinde Safari’de gezinmek şimdi daha da güvenli. Canlı Metin, videolardaki metinlerle etkileşime geçme, para birimlerini hızlıca dönüştürme ve metinleri başka dillere çevirme gibi beceriler sunuyor. Kullanıcılar ayrıca, bir fotoğrafın süjesini basılı tutup arka plandan kaldırarak Mesajlar gibi uygulamalara yerleştirebiliyor. iCloud Paylaşılan Fotoğraf Arşivi, fotoğrafları altı adede kadar aile üyesiyle sorunsuz şekilde paylaşmanın yeni bir yolunu sunuyor. Ve Apple Music Sing ile kullanıcılar, en sevdikleri şarkılara ayarlanabilir vokaller ve gerçek zamanlı şarkı sözleriyle eşlik edebiliyor.

iPhone 14 ve 14 Plus fiyatları

Gece yarısı, yıldız ışığı, (PRODUCT)RED, mavi ve mor renklere ek olarak sarı renk seçeneğine kavuşacak olan iPhone 14 ve iPhone 14 Plus; 128 GB, 256 GB ve 512 GB depolama seçenekleriyle, sırasıyla 32.999 TL ve 36.999 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

İLGİLİ HABERLER