Teknoloji

iPhone 14 Pro ile Face ID ekran altına, kamera deliğe geçecek

iphone 13 pro

Apple’dan birkaç ay sonra beklediğimiz 2022 model iPhone ile ilgili söylentiler gelmeye devam ediyor. Son olarak Twitter sızıntı kaynaklarından DylanDKT, iPhone 14 Pro modellerinin ön kamerası için hap şeklinde bir delikli tasarımına sahip bir ekranın bulunacağını öne sürüyor. Apple’ın Face ID donanımının büyük kısmı ise, çentik yerine ekranın altına yerleştiriliyor.

Bu haber, bilinen ve tahminlerine güvenilen Apple analisti Ming-Chi Kuo’nun geçen yılın sonlarında gelen, aynı zamanda 2022 model iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max’in kamera için bir delikli ekran tasarımına geçeceğini iddia eden önceki söylentilerini doğruluyor.

Apple, iPhone’un Face ID yüz tanıma sistemini barındıran çentiğinde ilk büyük değişikliğini geçen yılın iPhone 13 serisiyle birlikte yaptı. Apple’ın 2017’de çıkan iPhone X modelinden bu yana kullandığı orijinal tasarıma göre daha küçük boyutlu bir çentik geldi.

Face ID sistemini ekranın altına taşımak çok mantıklı görünüyor. Face ID’nin kızıl ötesi tabanlı kurulumu, mevcut ekran altı ön kameralar için var olan bulanıklık ve zayıf renklerin sunumu gibi sorunlardan daha az etkilenir. iPhone 14 Pro’nun daha küçük bir alana sahip çentiği Apple’ın, uzun yıllardır küçük kamera delikli tasarımlarıyla Apple’ın büyük boyutlu çentiğini geride bırakan Android tarafındaki rakipleriyle aynı seviyeye gelmesini sağlayacaktır.

Bununla birlikte, Apple’ın daha pahalı iPhone 14 Pro serisi ile mevcut Face ID çentiğini koruduğu söylenen standart iPhone 14 modelleri arasında, küçültülmüş çentiği bir tasarım farkı olarak kullanabileceğini de görüyoruz.

Ek olarak Apple’ın çeşitli sistemleri ekran altına taşıma hedefleri hâlâ yalnızca Face ID kamera dizisini kapsayacak gibi görünüyor. Kuo’nun 2021’in sonlarındaki raporu, Apple’ın uzun süredir konuşulan Touch ID sensörünü ekran altı parmak izi tarayıcısı biçiminde geri getirme planlarının 2023’ten önce gerçekleşmeyeceğini öne sürüyordu.

Ayrıca DylanDKT Apple’ın 2022’de mevcut 2020 model SE ile büyük oranda aynı tasarımı koruyacak, ancak 5G ve geliştirilmiş özellikler ekleyecek güncellenmiş bir iPhone SE modeli piyasaya süreceğini iddia ediyor. Bu arada, bir katlanabilir iPhone modelinin hâlâ prototip aşamasında olduğu söyleniyor ve Apple’ın bir tüketici cihazına geçmeden önce teknolojinin nasıl ilerlediğini görmek için uzun bir test süreci geçirdiği söyleniyor.