Eğlence

iPhone 14 Pro’nun Dynamic Island’ı ilginç bir oyuna ilham kaynağı oldu

iphone 14 pro

Geçtiğimiz hafta ortasından tanıtılan Apple’ın yeni iPhone 14 Pro ve Pro Max telefonlarıyla birlikte gelen Dynamic Island, dikkate değer bir heyecan yaratmıştı. Hap şeklindeki delik, ön kamerayı ve Face ID sensörlerini barındıran çentiğin yerini alıyor, ancak aynı zamanda ekranın bir parçası olacak biçimde şekil değiştiren ve faydalı bilgiler sunabilen bir alan olarak tasarlandı.

Apple, Dynamic Island teknolojisini üçüncü taraf geliştiricilere, onunla neler yapabileceklerini görmeleri için açacağını söylemişti. Sık kullanılan uygulamaların onu deneyime dahil etmenin yollarını hızla bulmasını beklesek de, daha küçük geliştiriciler ilginç fikirlerle karşımıza çıkmaya başladı. MacRumors tarafından verilen habere göre, yazılım geliştiricisi Kriss Smolka, 1970’lerin klasiği Pong’a dayanan eğlenceli bir oyun konsepti geliştirdi.

Smolka’nın tweetinden de görebileceğiniz gibi, oyuncu ekranın alt kısmındaki raketi kontrol ediyor, topa vurmak için onu sola ve sağa hareket ettiriyor. Ancak Pong’un aksine, aslında Dynamic Island olan üstteki statik rakete topun isabet etmesi için çalışıyor.

Top nereye giderse gitsin oyun devam ediyor ve oyuncu, top rakip rakete her vurduğunda bir puan alır. Ancak bu henüz bir konsept olduğu için, Smolka oyunu değiştirebilir. Böylece amaç, diğer raket üzerinde ardışık olarak çok sayıda vuruş elde etmek olabilir veya belki de sınırlı bir süre içinde çok fazla puan almanızı teşvik eden bir geri sayım sayacı eklenebilir. Çubuğun daha büyük boyutta başlaması ve her vuruşta kademeli olarak küçülmesi de mümkündür, bu da başarılı olmayı giderek daha zor hâle getirecektir.

Çok basit görünse de Pong fikri, geliştiricilerin Dynamic Island ile nasıl yaratıcı olabileceğine ve onu Apple’ın basit bir bilgi merkezi olarak kullanma fikrinin ötesine nasıl taşıyabileceğine dair şimdiden fikir elde etmemizi sağlıyor.

iPhone 14 Pro ile birlikte bu oyun da çıkabilir

Smolka, Apple’ın yeni iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max’in kullanıcıların eline geçmeye başlamasıyla birlikte, yani bu cuma gününe kadar oyunu App Store’da kullanıma sunmaya çalıştığını söyledi.

Bu fikri eğlenceli bulduysanız, ancak Dynamic Island’lı bir iPhone yerine çentikli bir iPhone’unuz varsa, endişelenmeyin. Smolka, oyununun bu telefonlar için de bir versiyonunu yapmaya çalıştığını söylüyor.

İLGİLİ HABERLER