Teknoloji

iPhone 14 dayanıklılık testinden tam notla geçti

apple iphone 14

iPhone 14 geçtiğimiz hafta yurt dışında satışa sunulmuştu. Akıllı telefonun dayanıklılık testinden geçmesi de fazla zaman almadı. JerryRigEverything YouTube kanalı telefonun çizilmeye, bükülmeye ve yanmaya karşı dayanıklılığını test etti.

Yeni iPhone’un tasarımı geçtiğimiz yıl çıkan iPhone 13’ün tasarımından çok farklı değil. Ancak Apple’ın perde arkasında yaptığı bazı değişikliklerin tamiri kolaylaştırdığı belirtiliyor. Bunlar arasında arka cam panelin daha hızlı ve kolay şekilde çıkarılması öne çıkıyor.

Dayanıklılık testinde ilk olarak ekranın çiziklere karşı ne kadar sağlam durduğu ölçülüyor. Telefonun ekranının Mohs dayanıklılık ölçeğine göre altıncı seviyede küçük ve yedinci seviyede de daha derin ve büyük çizikleri gösterdiği belirtildi.

Alüminyum kenarların bıçak ucuyla yapılan darbelere karşı uzun süre sağlam kaldığı görülürken, arka kameraları koruyan safir kristal camın da altıncı seviyedeki darbelerden sonra çizikleri göstermeye başladığı ifade edildi.

Ekrana uygulanan sıcaklık testinde ise çok sayıda pikselin öldüğü ve tahmin edildiği şekilde yeniden canlanmadığı görülüyor. iPhone 14 bükülme testinde ise yoğun baskı altında bile herhangi bir esneme göstermiyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER