Teknoloji

iPhone 14 modellerinin büyük çoğunluğu Samsung’un ürettiği ekranları taşıyor

ios 16
Teknoblog içeriklerine Google Haberler’de abone olun:

Samsung’un ekran birimi Samsung Display, OLED panel pazarının hakim oyuncusu konumunda. Güney Koreli şirketi bu konuma getiren en önemli nedenlerden birisi, Apple’ın bir numaralı tedarikçisi olması. Yeni bir çalışmaya göre, Apple’ın iPhone 14 serisi cihazlarının yüzde 70’inden fazlasında Samsung’un ürettiği OLED ekranlar bulunuyor.

Haberde Apple’ın toplamda 120 milyon adet14 serisi telefon üretmeyi planladığı ve bunların en az 80 milyonunun Samsung’un OLED panellerini taşıyacağı belirtiliyor. 20 milyondan fazla panelin LG’den ve yaklaşık 6 milyon panelin de BOE’den alınacağı ifade edildi. Kalan miktarın tedarikçisi konusunda ise bilgi verilmedi.

Habere göre, Samsung ve LG Eylül 2023 çıkışlı dört iPhone için de ekran tedarik ediyor. BOE’nin ise sadece 6.1 inçlik iPhone 14 için LPTS OLED panel ürettiği belirtildi.

Samsung’un ürettiği panellerin çoğunluğu iPhone 14 Pro modelleri için kullanılıyor

Samsung’un Apple için ürettiği 80 milyon OLED panelin 60 milyondan fazlasının Pro modellerde kullanıldığı ifade edildi. LG’nin üretimde yaşadığı problemler nedeniyle Samsung’un tedarik zincirindeki öneminin arttığı da haberde paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor.

BOE için iPhone 14 ve 14 Plus satışlarının istenen seviyede olmaması bir problem yaratabilir. Ancak Çinli üreticinin Apple’a danışmadan devre tasarımını değiştirmesi daha büyük bir soruna yol açacak gibi görünüyor.

İLGİLİ HABERLER