iPhone 13 serisi Sinematik mod ile profesyonel kamera cebe girecek

Salı akşamı gerçekleştirilen iPhone 13 tanıtım etkinliğinde Apple, çok yakında piyasaya çıkacak tüm iPhone’lar için ilginç bir yeni özellik duyurdu. Bu özellik Sinematik mod olarak adlandırılıyor. Ve iPhone 13 kullanıcılarının profesyonel görünümlü raf odaklama efektine sahip videolar çekmesine olanak tanıyor. Hatta Apple, sunum sırasında tamamı iPhone 13 ile çekilmiş bir kısa filmi göstererek Sinematik mod için oldukça ikna edici bir kullanım senaryosu da ortaya koydu.

Açıkçası, “Whodunnit” olarak adlandırılan bu kısa filmde, dikkatin çoğu Sinematik mod ve geçişleri üzerindeydi. Çünkü sıklıkla ön plandaki bir süje ile arka plandaki bir süje (veya tam tersi) arasında değişen odak gösteriliyor. Apple, çektiği kısa filmi YouTube kanalına da yükledi ve Sinematik modunu tam olarak görebilmeniz için buna aşağıda yer veriyoruz:

Apple, Sinematik modun Dolby Vision HDR’de kayıt yaptığını söylüyor. Sinematik mod, yapay öğrenme algoritmaları sayesinde çekim yaparken odak değişikliklerini otomatik olarak uygularken kayıttan sonra da odak derinliği değişiklikleri yapmanıza izin veriyor. Bu da onu daha ilgi çekici bir özellik hâline getiriyor.

Dolayısıyla, öznenizin kameradan uzağa baktığı ancak otomatik odak değişikliğinin olmadığı bir durum varsa, çekimden sonra odakta bu değişiklikleri uygulayabileceksiniz. Apple, bokeh, yani arka plan bulanıklığı seviyesinin Fotoğraflar uygulamasında ve iOS için iMovie’de ayarlanabileceğini ve gelecekte iMovie macOS uygulaması ve Final Cut Pro için de kullanıma sürüleceğini söylüyor.

Sonuç olarak, Sinematik mod sağlam bir özellik gibi görünüyor. Ancak Apple, yaptığı duyuruda, bu modda çekilen videoların saniyede 30 kare hızında 1080p ile sınırlı olacağını söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Star Wars: Hunters bu yıl yayınlanmayacak

Tüm yeni iPhone’lar için fiyatlandırma ve telefon ayrıntıları dahil olmak üzere bugünün Apple tanıtımından daha fazlasını Teknoblog’daki diğer haberlerimizde bulabilirsiniz.

Huawei Okula Dönüş Kampanyası’nda MateBook ürünlerinde indirimler devam ediyor

Huawei, MateBook Serisi’ni Okula Dönüş dönemi kapsamında birçok kampanya ve indirim fırsatlarını tüketiciye sunmaya devam ediyor. Şirket MateBook Serisi’ni, Okula Dönüş dönemi kampanyası kapsamında...

GoPro yola Hero 10 Black ile devam ediyor

GoPro, Hero 10 Black ile kullanıcılarının karşısına "amiral gemisi" sınıfından yeni bir aksiyon kamerası çıkarıyor. Hero 10 Black tasarım bakımından Hero 9'dan uzaklaşsa da,...

iPhone 13 modellerinin pil kapasiteleri ortaya çıktı

Apple geçtiğimiz salı akşamı yeni iPhone'larını tanıtırken telefonlarının pil ömründen özellikle bahsetmeyi de ihmal etmemişti. Şirket iPhone 13 mini'nin selefinden 1,5 saat, iPhone 13'ün...

WhatsApp çoklu cihaz desteği testini iOS’e taşıdı

WhatsApp çoklu cihaz desteği bir süredir test ediliyor. Şirket sonunda bu özelliği iOS uygulamasının beta versiyonuna da getirdi. Çoklu cihaz desteğiyle kullanıcıların macOS veya...