Teknoloji

En son iPhone 13 dedikoduları tasarım değişikliklerini ve yeni özellikleri işaret ediyor

iphone 13

iPhone 13 serisinin tanıtılmasına yaklaşık altı aylık bir zaman kaldı. Ne var ki, son yıllarda defalarca olduğu gibi, Apple’ın eylül ya da ekim ayına kadar açıklayacağı fazla bir şey olmayabilir. Geçtiğimiz salı günü, iPhone 13’ün ön cam paneline  ait olduğu iddia edilen görüntüleri internete düştü. Beklendiği gibi, ekranın üst kısmındaki sensör yuvası, diğer bir deyişle çentik üzerinde nihayet bir düzenleme yapılacak gibi görünüyor. Üstelik bu, hafta içinde gördüğümüz iPhone sızıntılarının sadece başlangıcı oldu.

Cuma günü ise YouTube’daki EverythingApplePro kanalı, Android Police sitesinde yazan Max Weinbach’ın iPhone 13 sızıntılarıyla dolu yeni bir video yayımladı. Weinbach’a göre Apple, gürültü engellemeyi iyileştirerek ve hüzmeleme ile mikrofona daha net ses getirerek iPhone 13’te ses deneyimini bir üst seviyeye taşıyacak.

iPhone 13’ün genel tasarımı, geçen yılın iPhone 12 serisiyle birlikte getirilen düz kenar tasarımını devam ettirecek. Weinbach’ın kaynakları, arka kameranın iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max’te yeni bir görünüm kazanacağını iddia ediyor. “Kamera çıkıntısı” bu sefer daha az olacak ve bu hem tek tek lensler hem de tüm lensleri çevreleyen cam muhafaza için geçerli olacak.

Çekici renk yelpazesinin hayranları, Apple’ın iPhone 13 Pro ve Pro Max’te grafit renk seçeneğini iPhone 12 Pro modellerinde gördüğümüzden çok daha koyu bir siyah yapmak için değiştireceğini öğrenmekten memnuniyet duyacaklardır. Ayrıca, önceki nesillerde arkada parlak yüzey bulunan modellerin takipçilerinde de bunun yerine mat bir yüzey bulunabilir.

Apple, Pro modelleri için turuncu rengi de test ediyor, ancak Weinbach bunun gerçekten ortaya çıkma ihtimalinin düşük olduğunu söylüyor. Son olarak Apple, lekeleri ortadan kaldırmak için paslanmaz çelik çerçevenin kaplamasını iyileştiriyor.

iPhone 13 için beklenen kamera özellikleri

Kamera tarafına geçecek olursak, Weinbach’ın kaynakları iPhone 13’te bulunacak yeni optik görüntü sabitleme sisteminin otomatik olarak bir sahnenin birincil konularına odaklanacağını ve bu konuları çekimin merkezinde tutmak için gerekli tüm ayarlamaları yapacağını söylüyor. Ek olarak, Portre modu yenileniyor ve kamera lenslerinden ve LiDAR sensöründen gelen verileri birleştiren yeni bir hesaplama yöntemi kullanacak. LiDAR’ın eklenmesi daha iyi kenar algılamasına olanak tanıyacak, böylece iPhone 13 kamerası tarafından “sokak işaretlerindeki daha küçük boşluklar” bile tespit edilebilecek.

Weinbach’ın son sızıntısı iPhone 13 mini ile ilgili. Her ne kadar iPhone 12 mini ile ilgili olarak Apple’ın tahminleri tutmasa da, onun takipçisi olacak bir modelin gelmesi bekleniyor. iPhone 13 mini biraz daha büyük bir bataryaya sahip olacak, gerçek performans kazanımları Apple’ın tüm seriye getireceği A15 çipinin sonucu olarak gelecek.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER