Apple iPhone 12 üretiminin yüzde 10’unu Hindistan’a taşımaya hazırlanıyor

Apple’ın Hindistan’da iPad üreteceğine dair haberler bir süre önce gündeme gelmişti. Şirket bir taraftan da iPhone 12 üretiminin bir kısmını bu ülkeye kaydırmayı planlıyor. Foxconn’un hem bu ülkede hem de dünya genelinde satış için Hindistan’da üretim yapacağı belirtilmişti. Son haberlere göre, üretimin yüzde 7 ila 10’luk kısmı Çin’den Hindistan’a kaydırılacak. Pegatron’un da iPhone 12’nin Hindistan’daki üreticilerinden biri olacağı belirtiliyor.

Foxconn’un Hindistan’da iPhone 11 ve XR üretimi yaptığı Tamil Nadu tesisinde iPhone 12’yi de üreteceği söyleniyor. Cupertino merkezli şirket, Hindistan hükümetinin ülkede üretimi teşvik programı çerçevesinde Foxconn ve Pegatron’un yanında Wistron’a da üretim yaptıracağı belirtiliyor.

Foxconn’un Hindistan’daki fabrikasında iPhone 12’nin mini versiyonunu da üretebileceği söylense de, henüz bu konuda kesin bir karar verilmişe benzemiyor. Pegatron’un Hindistan’daki üretim bandının hazır hâle gelmesinin ise yılın ortasını bulabileceği konuşuluyor.

Apple CEO’su Tim Cook da şirketinin Hindistan planları konusundaki iddiasını daha önce dile getirmişti. Apple’ın çeyrek sonuçlarının değerlendirildiği toplantıda konuşan Cook, gelişmekte olan pazarlarda yaptıklarından dolayı gurur duyduklarını söylemiş ve Hindistan’ı örnek olarak göstermişti. Hindistan’da bir önceki yıla kıyasla neredeyse iki kat büyüdüklerini söyleyen Cook, bunun fırsatın boyutuna göre küçük olduğunun altını çizmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
LG'nin yeni Tone Free FP5, FP8, FP9 kablosuz kulaklıkları ve dikkat çekici özellikleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Android 13 için belirlenen tatlı kod adı Tiramisu olabilir

Apple için iPhone 12 üretimini Çin dışına başka açılardan da önem taşıyor. Koronavirüs salgını, ticaret savaşı, siyasi konular ve insan haklarına dair endişeler Apple’ın iPhone üretiminde Çin dışındaki ülkelere de açılmasını önemli kılıyor. Şirket Hindistan’ın yanında Vietnam ve Endonezya’da üretim yapmak için de çalışmalar yürütüyor.

Google arama gelirleri rekor kırdı, YouTube gelirleri patladı

Google, geride kalan üç aylık dönemde 17,9 milyar dolarlık rekor bir kâr elde etti ve bu finansal tablolar sayesinde, COVID-19'a rağmen yükselen diğer teknoloji...

Instagram 16 yaşından küçükler için hesapları varsayılan olarak gizli yapıyor

Facebook'a ait Instagram, uygulamayı gençler için daha güvenli hale getirmek için tasarladığı çeşitli değişiklikleri kullanıma sunuyor. Artık, hizmete kaydolan ve 16 yaşından (veya belirli...

iPhone 12 satışları Apple’a durgun dönemde rekor gelir ve kâr getirdi

Apple'ın rekor kıran kazanç raporları dizisi açıklanan en son çeyrek raporuyla birlikte devam ediyor. Şirket, geride kalan Nisan-Haziran 2021 döneminde 81,43 milyar dolar gelir...