iPhone 12 Pro ve Pro Max DxOMark’ın değerlendirmelerinde yüksek not aldı

Apple akıllı telefon fotoğrafçılığının öncülerinden biri olsa da, iPhone’lar uzun süredir DxOMark listelerinde geri kalıyordu. Son yıllarda yeniden tacını geri almak için çalışan Apple, iPhone 12 Pro modelleriyle bu doğrultudaki en başarılı girişiminde bulunmuş gibi görünüyor. En azından DxOMark’ın değerlendirmelerinde, iPhone 12 Pro’ların Huawei’ler hariç tüm rakiplerini geride bıraktığı görülüyor.

Akıllı telefon kameraları konusunda mütevazı davranan Apple, donanım bakımından mümkün olduğunca çok kamera teknolojisini cihaza yerleştirip bunları yazılımla destekliyor. Bu strateji bir süre işe yarasa da; Huawei kamera alanında gösterdiği inanılmaz gelişim ve Xiaomi gibi Çinli üreticilerinin kamera performansları, Apple’ı sonunda harekete geçmeye sevk etmişe benziyor. En azından DxOMark’ın verdiği puanlar, bu çabanın işe yaradığını gösteriyor.

iPhone 12 Pro’da 12 megapiksel çözünürlüklü standart sensöre 12 megapiksel ultra geniş açılı kamera ve 12 megapiksel 2x zum yapabilen telefoto kamera eşlik ediyor. Kameranın teknik özellikleri iPhone 11 Pro Max’e bir hayli benzese de, DxOMark’tan övgü almayı başardı. İyi pozlama, doğru renkler iPhone 12 Pro’nun kamerasının dikkat çektiği unsurlar oluyor. Kameranın zayıf karnının ise zum performansı olduğu belirtiliyor.

iPhone 12 Pro Max’te de aynı sensör mevcut olsa da, telefoto kamera 2.5x zum yapabiliyor ve değişken sensörlü optik görüntü sabitleme sistemi kullanılıyor. DxOMark telefonun otomatik odaklama performansının rekor kırdığını, ancak LiDAR sensörünün bokeh efekti konusunda bir fark yaratmadığını belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Samsung Galaxy S21 serisi için One UI 4 Beta programını açıyor

iPhone 12 Pro ve Pro Max’in kamera performansının aldığı yüksek puanın sadık Apple kullanıcılarını sevindireceği rahatlıkla söylenebilir.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Slack hikaye benzeri paylaşım özelliğini kullanıma sunuyor

Salesforce'un Slack'i satın alma süreci geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı. Popüler kurumsal iletişim platformu, yeni özelliklerini çatı şirketinin Dreamforce etkinliğinde duyurdu. Slack testlerine daha önce başladığı...

iOS 15 ve iPadOS 15 ile henüz çıkış yapmayan yeni özellikler

Apple'ın iOS 15 ve iPadOS 15 güncellemeleri çıktı, ancak WWDC 2021'de duyurulan özelliklerin tümü bu yeni güncellemelerle birlikte ilk günden sunulmuyor. SharePlay, geliştirilmiş AirPods...

Netflix’ten Kenya’daki Android kullanıcıları için ücretsiz paket

Netflix, Kenya'da yaşayan Android telefon sahiplerine bazı içeriklerine ücret ödemeden erişme imkanı sunuyor. Bu doğrultuda kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden Netflix'in ücretli abonelerinin izleyebildiği...